Ponovo se formira Savjet: Uprava za saradnju sa dijasporom – iseljenicima objavila javni poziv za članove

Kandidata za člana Savjeta mogu da predlože najaktivnije organizacije dijaspore – iseljenika odnosno organizacije sa najvećim brojem članova koje djeluju na teritoriji države za koju se vrši izbor.
“Kandidat za člana Savjeta može biti lice koje je pripadnik dijaspore – iseljenik u smislu člana 2 Zakona o saradnji Crne Gore sa dijasporom – iseljenicima; nije osuđivano za krivično djelo koje ga čini nepodobnim za obavljanje ove funkcije”, navodi s eu saopštenju

Uprava za saradnju sa dijasporom – iseljenicima, uputila je javni poziv za kandidovanje predstavnika za članove Savjeta za saradnju sa dijasporom.

Savjet čine predstavnici dijaspore – iseljenika, predstavnici organa državne uprave, nadležnog odbora, opština i drugih institucija i udruženja i istaknute ličnosti koje su se afirmisale u oblastima saradnje sa dijasporom.

Obrazuje ga Vlada Crne Gore kao svoje savjetodavno tijelo čiji su zadaci da: razmatra sprovođenje strategija i zakona, koji se odnose na pitanja od interesa za dijasporu – iseljenike; inicira preduzimanje aktivnosti koje se tiču očuvanja jezika, kultura i tradicija dijaspore – iseljenika”, navodi se u saopštenju.

Zadatak Savjeta je i da inicira privredne, naučne i sportske saradnje dijaspore – iseljenika sa Crnom Gorom, jačanja zajedništva i pripadnosti Crnoj Gori, položaja i prava u Crnoj Gori i zemljama prijema, organizovanja, informisanja i povezivanja dijaspore – iseljenika.

“Savjet daje mišljenje o pojedinim pitanjima u vezi sa dijasporom – iseljenicima, na zahtjev nosilaca saradnje;  donosi poslovnik o svom radu, kojim se određuju opšti uslovi, način i postupak donošenja odluka; donosi kodeks ponašanja članova Savjeta;  usvaja i podnosi Vladi godišnji izvještaj o svom radu, do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu”, objašnjavaju iz Uprave za dijasporu.

Članove Savjeta iz reda predstavnika dijaspore – iseljenika čine po tri iz Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Savezne Republike Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država i Republike Turske;  po dva iz Republike Argentine, Republike Hrvatske i Velikog Vojvodstva Luksemburga; po jedan iz Republike Albanije, Republike Sjeverne Makedonije, Republike Kosovo, Republike Slovenije, Republike Italije, Švajcarske Konfederacije, Kraljevine Danske, Kanade, Ruske Federacije, Republike Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, Kraljevine Belgije i Kraljevine Holandije.

Po jedan za ostale države.

Kandidata za člana Savjeta mogu da predlože najaktivnije organizacije dijaspore – iseljenika odnosno organizacije sa najvećim brojem članova koje djeluju na teritoriji države za koju se vrši izbor.

“Kandidat za člana Savjeta može biti lice koje je pripadnik dijaspore – iseljenik u smislu člana 2 Zakona o saradnji Crne Gore sa dijasporom – iseljenicima; nije osuđivano za krivično djelo koje ga čini nepodobnim za obavljanje ove funkcije”, navodi s eu saopštenju.

Organizacije dijaspore – iseljenika mogu da predlože najviše onoliko kandidata za člana Savjeta koliko je propisano za državu u kojoj organizacija odnosno organizacije dijaspore – iseljenika djeluju.

“Ako u državi odnosno državama za koju se vrši predlaganje kandidata postoji više organizacija dijaspore – iseljenika, te organizacije dostavljaju Upravi zajednički predlog kandidata”, kazali su iz Uprave.

Ako organizacije dijaspore – iseljenika ne dostave zajednički predlog kandidata, predlog kandidata za člana Savjeta utvrđuje Komisija, uz prethodno pribavljeno mišljenje diplomatskog odnosno konzularnog predstavništva Crne Gore u državi za koju se bira kandidat za člana Savjeta.

Mandat Savjeta traje četiri godine i isto lice može biti birano za člana najviše dva puta.

VII Rok za podnošenje predloga kandidata je 15 dana od dana objavljivanja Javnog poziva, odnosno zaključno sa utorkom, 07.05.2024. godine.

VIII Predlaganje kandidata, vrši se dostavljanjem predloga i potrebne dokumentacije na e-mail adresu: dijaspora@usdi.gov.me, poštom ili lično na arhivu Uprave za saradnju sa dijasporom – iseljenicima.

Formular za prijavu kandidata za člana Savjeta i Izjavu kandidata o prihvatanju kandidature se mogu preuzeti na linku ispod teksta Javnog poziva na zvaničnom sajtu Uprave (gov.me/usdi).

Predlog kandidata biće razmatran samo ukoliko je dostavljen u naznačenom roku i uz svu potrebnu dokumentaciju.

Lista kandidata koji ispunjavaju uslove neophodne za učešće na ovom javnom pozivu, biće objavljena u roku od deset dana od isteka roka za dostavljanje predloga kandidata na internet stranici Uprave za saradnju sa dijasporom – iseljenicima.

Na osnovu člana 22 i 23 Zakona o saradnji Crne Gore sa dijasporom – iseljenicima („Službeni list Crne Gore“, broj: 44/18 i 47/19), Uprava za saradnju sa dijasporom – iseljenicima, dana 17.04.2024. godine, upućuje

 

J A  V  N  I     P  O  Z  I  V

 

organizacijama dijaspore – iseljenika za kandidovanje predstavnika dijaspore – iseljenika za članove Savjeta za saradnju sa dijasporom – iseljenicima

I Savjet za saradnju sa dijasporom – iseljenicima (u daljem tekstu: Savjet), obrazuje Vlada Crne Gore kao svoje savjetodavno tijelo čiji su zadaci da:

  • razmatra sprovođenje strategija i zakona, koji se odnose na pitanja od interesa za dijasporu – iseljenike;
  • inicira preduzimanje aktivnosti koje se tiču očuvanja jezika, kultura i tradicija dijaspore – iseljenika, privredne, naučne i sportske saradnje dijaspore – iseljenika sa Crnom Gorom, jačanja zajedništva i pripadnosti Crnoj Gori, položaja i prava dijaspore – iseljenika u Crnoj Gori i zemljama prijema, organizovanja dijaspore – iseljenika, informisanja i povezivanja, kao i druge aktivnosti od interesa za Crnu Goru i dijasporu – iseljenike;
  • daje mišljenje o pojedinim pitanjima u vezi sa dijasporom – iseljenicima, na zahtjev nosilaca saradnje;
  • donosi poslovnik o svom radu, kojim se određuju opšti uslovi, način i postupak donošenja odluka;
  • donosi kodeks ponašanja članova Savjeta;
  • usvaja i podnosi Vladi godišnji izvještaj o svom radu, do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu.

Savjet čine predstavnici dijaspore – iseljenika, predstavnici organa državne uprave, nadležnog odbora, opština i drugih institucija i udruženja i istaknute ličnosti koje su se afirmisale u oblastima saradnje sa dijasporom – iseljenicima.

II Članove Savjeta iz reda predstavnika dijaspore – iseljenika čine:

  • po tri iz Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Savezne Republike Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država i Republike Turske;
  • po dva iz Republike Argentine, Republike Hrvatske i Velikog Vojvodstva Luksemburga;
  • po jedan iz Republike Albanije, Republike Sjeverne Makedonije, Republike Kosovo, Republike Slovenije, Republike Italije, Švajcarske Konfederacije, Kraljevine Danske, Kanade, Ruske Federacije, Republike Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, Kraljevine Belgije i Kraljevine Holandije;
  • jedan za Saveznu Republiku Austriju, Češku Republiku i Slovačku Republiku;
  • jedan za Mađarsku, Rumuniju, Republiku Poljsku i Ukrajinu;
  • jedan za Komonvelt Australiju, Novi Zeland i Južnoafričku Republiku;
  • jedan za Republiku Kipar i Grčku;
  • jedan za Kraljevinu Španiju i Portugalsku Republiku;
  • jedan za Kraljevinu Norvešku, Kraljevinu Švedsku i Republiku Finsku;
  • jedan za Republiku Čile, Republiku Peru, Republiku Paragvaj, Istočnu Republiku Urugvaj, Bolivarsku Republiku Venecuelu, Višenacionalnu Državu Boliviju, Saveznu Republiku Brazil, Republiku Gvatemalu, Sjedinjene Meksičke Države i Republiku Panamu;
  • jedan za ostale države.

III Kandidata za člana Savjeta mogu da predlože najaktivnije organizacije dijaspore – iseljenika odnosno organizacije dijaspore – iseljenika sa najvećim brojem članova koje djeluju na teritoriji države za koju se vrši izbor.

Organizacija dijaspore – iseljenika može da predloži kandidata za člana Savjeta ako:

  • je registrovana na teritoriji države za koju se vrši izbor kandidata za člana Savjeta najmanje dvije godine prije objavljivanja javnog poziva;
  • u osnivačkom ili drugom aktu ima utvrđene ciljeve i djelatnosti, u skladu sa politikom i zalaganjima Crne Gore u odnosu na dijasporu – iseljenike;
  • naziv te organizacije ili sadržaj osnivačkog akta jasno upućuje na njenu povezanost sa Crnom Gorom;
  • je u toku dvije godine koje prethode predlaganju kandidata za člana Savjeta realizovala najmanje dva projekta ili aktivnosti koje doprinose ostvarivanju i jačanju saradnje sa Crnom Gorom, u oblastima iz čl. 9 do 14 Zakona o saradnji Crne Gore sa dijasporom – iseljenicima;

IV Kandidat za člana Savjeta može biti lice koje:

  • je pripadnik dijaspore – iseljenik u smislu člana 2 Zakona o saradnji Crne Gore sa dijasporom – iseljenicima;
  • nije osuđivano za krivično djelo koje ga čini nepodobnim za obavljanje ove funkcije.

V Organizacija dijaspore – iseljenika dužna je da uz predlog kandidata, dostavi:

  • dokaz da je registrovana na teritoriji države za koju se vrši izbor kandidata za člana Savjeta najmanje dvije godine prije objavljivanja javnog poziva;
  • kopiju osnivačkog ili drugog akta;
  • evidenciju o članovima organizacije, sa kontakt podacima i njihovim potpisima;
  • pregled realizovanih projekata i aktivnosti u toku dvije godine koje prethode predlaganju kandidata za člana Savjeta;
  • fotokopiju pasoša ili drugog dokumenta na osnovu kojeg se utvrđuje identitet kandidata;
  • biografiju kandidata;
  • izjavu kandidata da prihvata kandidaturu za člana Savjeta.

Organizacije dijaspore – iseljenika mogu da predlože najviše onoliko kandidata za člana Savjeta koliko je propisano za državu u kojoj organizacija odnosno organizacije dijaspore – iseljenika djeluju.

Ako u državi odnosno državama za koju se vrši predlaganje kandidata postoji više organizacija dijaspore – iseljenika, te organizacije dostavljaju Upravi zajednički predlog kandidata.

Ako organizacije dijaspore – iseljenika ne dostave zajednički predlog kandidata, predlog kandidata za člana Savjeta utvrđuje Komisija, uz prethodno pribavljeno mišljenje diplomatskog odnosno konzularnog predstavništva Crne Gore u državi za koju se bira kandidat za člana Savjeta.

VI Mandat Savjeta traje četiri godine i isto lice može biti birano za člana najviše dva puta.

VII Rok za podnošenje predloga kandidata je 15 dana od dana objavljivanja Javnog poziva, odnosno zaključno sa utorkom, 07.05.2024. godine.

VIII Predlaganje kandidata, vrši se dostavljanjem predloga i potrebne dokumentacije na e-mail adresu: dijaspora@usdi.gov.me, poštom ili lično na arhivu Uprave za saradnju sa dijasporom – iseljenicima (adresa: Bulevar Svetog Petra Cetinjskog br. 9, 81 000 Podgorica), sa napomenom „Predlaganje kandidata za člana Savjeta za saradnju sa dijasporom – iseljenicima”.

Formular za prijavu kandidata za člana Savjeta i Izjavu kandidata o prihvatanju kandidature se mogu preuzeti na linku ispod teksta Javnog poziva. 

Ukoliko prijava koju šaljete putem emaila iznosi više od 10MB, molimo da istu pošaljete podijeljenu u više emailova. U naslovu emaila (subject) ne unosite specijalne karaktere (!, #, *, -, =, /, i sl.), kako bi nam isti bio uspješno dostavljen. Ukoliko ne primite potvrdu o prijemu vaše prijave, molimo da se interesujete preko zvaničnog maila Uprave ili na broj telefona.

Predlog kandidata biće razmatran samo ukoliko je dostavljen u naznačenom roku i uz svu potrebnu dokumentaciju.

IX Lista kandidata koji su predloženi za članove Savjeta, sa nazivima organizacija dijaspore – iseljenika koje su ih predložile, a koje ispunjavaju uslove neophodne za učešće na ovom javnom pozivu, biće objavljena u roku od deset dana od isteka roka za dostavljanje predloga kandidata na internet stranici Uprave za saradnju sa dijasporom – iseljenicima.

Sve dodatne informacije u vezi sa ovim javnim pozivom mogu se dobiti elektronskim putem, slanjem upita na email adresu: dijaspora@usdi.gov.me, u toku trajanja Javnog poziva.

Formular za prijavu kandidata za člana Savjeta možete preuzeti OVDJE.

Izjavu kandidata o prihvatanju kandidature možete preuzeti OVDJE.

Idi na VRH
error: Content is protected !!