Nobelova nagrada za mir Međunarodnoj kampanji za zabranu nuklearnog oružja

“Organizacija dobija nagradu za svoj rad da preusmjeri pažnju na katastrofalne humanitarne posljedice korištenja nuklearnog oružja i pionirske napore da se postigne sporazumna zabrana takvog oružja”, obrazloženo je prilikom objave dobitnika nagrade

Foto: icanw.org

Međunarodna kampanja za zabranu nuklearnog oružja, koja je podstakla usvajanje istorijskog sporazuma o zabrani atomskog oružja, dobitnica je ovogodišnje Nobelove nagrade za mir, objavio je Odbor za dodjelu Nobelove nagrade za mir u Oslu. 

Dobitnik nagrade odabran je među 318 kandidata, a nagovještavalo se dao bi upravo, u vrijeme kada kriza na korejskom poluostrvu ukazuje na moguću nuklearnu katastrofu, ovogodišnja Nobelova nagrada za mir mogla da bude posvećena naporima da se ograniči širenje atomskog oružja.

U obrazloženju je navedeno da je Kampanja ICAN dobila Nobelovu nagradu za mir za desetogodišnju kampanju da se svijet riješi atomskog oružja, prenosi Al Jazeera.

“Organizacija dobija nagradu za svoj rad da preusmjeri pažnju na katastrofalne humanitarne posljedice korištenja nuklearnog oružja i pionirske napore da se postigne sporazumna zabrana takvog oružja”, obrazloženo je prilikom objave dobitnika nagrade, a prenosi AFP.

“ICAN je dobio nagradu za mir zbog ukazivanja na katastrofalne humanitarne posljedice upotrebe nuklearnog oružja u bilo koje svrhe”, rekla je predsjednica Odbora za dodjelu Nobelove nagrade za mir, Berit Reiss-Andersen.

Po njenim riječima, ICAN je “vodeći faktor civilnog društva u nastojanju ostvarenja zabrane nuklearnog oružja po međunarodnim zakonima”.

“Odluka da se Nobelova nagrada za mir dodijeli ICAN-u trebala bi da ohrabri zemlje s nuklearnim oružjem da razmotre svoje obaveze prema nuklearnom razoružanju”, rekla je Reiss-Andersen. 

Prošle godine nagradu je dobio kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos za potpisivanje mirovnog sporazuma s gerilcima FARC-a i okončanja višedecenijskog građanskog rata u zemlji.

Stoga su prognoze i govorile da bi ove godine nagrada mogla biti usmjerena na zabranu širenja oružja za masovno uništenje, navode agencije.

Po oporuci Alfreda Nobela iz 1901. godine, nagrada za mir treba se uruči “osobi koja je učinila najviše na bratimljenju naroda, ukidanju ili smanjenju vojski, ili za održavanje ili promovisanje mirovnih kongresa”.

Komentari

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Idi na VRH
error: Content is protected !!