Slučaj Khashoggi: Turski i saudijski istražitelji ušli u konzulat u Istanbulu

AP javlja da se niko od istražitelja nije obratio novinarima ispred konzulata i da ostaje nepoznato da li još ima dokaza, ako ih uopšte ima, nakon gotovo dvije sedmice od nestanka Khashoggija

Foto: Printscreen/AFP news agency

Turski zvaničnici, iz radne grupe o nestanku saudijskog novinara Jamala Khashoggija, stigli su u saudijski konzulat u Istanbulu, nakon što su u zgradu nedugo prije njih stigli i saudijski zvaničnici.

Turski zvaničnici su u četvrt Levent, gdje se nalazi konzulat Saudijske Arabije, stigli istražnim vozilom i u četiri automobila civilnih registarskih tablica.

Članovi tima za istraživanje kriminala, koji su nosili neka dokumenta, ubrzo su ušli u zgradu konzulata, javlja Anadolija.

Nakon što su turski zvaničnici ušli navodno je počela i istraga koja je ranije najavljivana.

U turskoj delegaciji se navodno nalaze i državni tužilac, zamjenik tužioca i stručno osoblje odjela borbe protiv terorizma pri turskoj policiji.

Zvaničnici Saudijske Arabije su ispred zgrade koja se nalazi u četvrti Levent stigli automobilima civilnih registarskih tablica nakon čega su ušli u konzulat.

AP javlja da se niko od istražitelja nije obratio novinarima ispred konzulata i da ostaje nepoznato da li još ima dokaza, ako ih uopšte ima, nakon gotovo dvije sedmice od nestanka Khashoggija, prenosi Al Jazeera.

Novinari koji se nalaze ispred konzulata javljaju da su prije dolaska istražitelja u konzulat ušli zaposleni sa nekoliko kartonskih kutija unoseći krpe, kese za smeće i mlijeko.

Turski mediji su ranije izvijestili da će istražiteljski tim koristiti hemijsko sredstvo luminol u potrazi za Khashoggijevim tragovima u konzulatu. Luminol se koristi u sudskoj medicini i genetici kako bi se otkrili tragovi krvi koji se ne vide golim okom.

Forenzičari koriste reakciju luminola da bi otkrili krv na mjestima zločina. Reakcija traje nekoliko minuta i može se čak i fotografisati u potpunom mraku, ili snimiti na video-traku uz pomoć pojačivača svjetlosti – opreme za noćna snimanja.

Khashoggi, novinar koji je radio za Washington Post i bio kritičar režima u Rijadu, vodi se kao nestao nakon što je 2. oktobra ušao u konzulat Saudijske Arabije u Istanbulu kako bi podigao neka dokumenta.

Turske vlasti iznijele su bojazan da su ga ubili agenti tajne službe Saudijske Arabije, što Rijad negira i tvrdi da su optužbe neosnovane.

Saudijska Arabija, zasad, nije pružila nikakve dokaze da je Khashoggi izašao živ iz konzulata, a njegova vjerenica, koja ga je čekala ispred zgrade, tvrdi da nije izašao.

Saudijski kralj Salman naredio je istragu o nestanku Khashoggija, nakon što su turske vlasti najavile danas pretres saudijskog konzulata u Istanbulu.

Američki predsjednik Donald Trump napisao je na Twitteru da je razgovarao sa saudijskim kraljem Salmanom, koji je “negirao bilo kakvo saznanje o onome što se moglo desiti” novinaru Jamalu Khashoggiju. 

Takođe je dodao da će poslati državnog sekretara Mikea Pompea da se “odmah sastane sa kraljem”. 

Saudijska Arabija je ranije saopštila da neće podleći nikakvim “prijetnjama” ekonomskim sankcijama ili političkim pritiscima.

To je saopšteno nakon što je američki predsjednik Donald Trump upozorio na “oštru kaznu” ako se ispostavi da je nestali saudijski novinar ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu.

Komentari

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Idi na VRH
error: Content is protected !!