Vule izračunao troškove četvoročlane porodice u Njemačkoj: Samo za hranu treba 1.000 eura (VIDEO)

“Ako muž i žena rade, zarađuju mjesečno 4.500 eura. Uzeo sam neki prosjek, naravno da ima bračnih parova koji zarađuju više. Ako su na većoj poziciji, u nekoj jakoj firmi, kao što je Boš i slično, i onda rade noćne smjene, onda imaju i pet i po hiljada. Ali, ima i onih koji zarađuju manje, tako da je ovo dobar prosjek”, kaže Vule i napominje da se ta zarada odnosi za manje kvalifikovane ljude koji imaju zanat i rade u industriji i kojih je najviše i da nije uračunavao inženjere i, recimo, IT stručnjake

Koliko jedna srpska porodica koja godinama živi u Njemačkoj zarađuje i troši da bi preživjela? Kako se tamo snalaze naši ljudi, ako je u pitanju jedna četvoročlana porodica, u kojoj oba roditelja rade?

Na ova pitanja odgovorio je jutjuber Vule, na svom kanalu „Vuletova svaštara”. On je u svom poslednjem snimku, pod nazivom, „Plate i mesečni izdaci četvoročlane porodice u Nemačkoj”, napravio detaljan spisak prihoda i rashoda prosječnog domaćinstva.

DETALJAN SPISAK TROŠKOVA

Ako muž i žena rade, zarađuju mjesečno 4.500 eura. Uzeo sam neki prosjek, naravno da ima bračnih parova koji zarađuju više. Ako su na većoj poziciji, u nekoj jakoj firmi, kao što je Boš i slično, i onda rade noćne smjene, onda imaju i pet i po hiljada. Ali, ima i onih koji zarađuju manje, tako da je ovo dobar prosjek”, kaže Vule i napominje da se ta zarada odnosi za manje kvalifikovane ljude koji imaju zanat i rade u industriji i kojih je najviše i da nije uračunavao inženjere i, recimo, IT stručnjake.

Dječiji dodatak za dvoje dece je 440 eura, objašnjava Vule, tako da je prihod prosječnog domaćinstva ukupno 4.940 eura.

Što se izdataka tiče, za četvorosoban stan kirija je 1.200 eura, komunalije su najmanje 250 eura mjesečno. Struja se plaća posebno, 150 eura mjesečno.

Hiljadu eura nam treba mjesečno za hranu, vjerujte da ne može ispod toga. U današnje vrijeme pogotovo, kada su cijene skočile za 50 odsto”, objašnjava Vule.

Zatim za televiziju, internet i telefon mjesečno se plaća 50 eura, dok je pretplata za mobilni telefon 100 eura. Isto toliko je treba odvojiti za osiguranje auta, koje se u Njemačkoj plaća mjesečno 50 eura. Dakle, Vule računa da svaka porodica u Njemačkoj ima dva automobila.

Očigledno, automobil je veoma skup za održavanje u Njemačkoj. Kako Vule objašnjava, za njega treba odvojiti još 500 eura mjesečno, jer je uzet na kredit. Kada automobil zastari, kupuje se novi i bolji, pa se taj trošak prenosi dalje. I djeci koja su punoljetna treba kupiti vozilo, pa kad se sve sabere, dođe do pomenute sume.

ZA UDOBNU STAROST TREBA SE MALO POMUČITI

Vule je napomenuo da pušači imaju znatan dodatni izdatak, jer kutija cigareta u Nemačkoj košta čak 8 eura, pa mesečni trošak bude 240 eura, odnosno 480, ukoliko u kući ima dva pušača.

Dakle, tada je domaćinstvo u minusu, ako se ima u vidu Vuletov prosjek troškova i zarade, pa mora da se traži dodatni posao. Dvije plate su knap za solidan život, a ako porodica želi da uštedi, dopunsko zaposlenje je neminovno. Nije lako, ali sve to ima i svojih prednosti, napominje Vule.

Na kraju, dolazimo do penzije koja bi trebalo da bude prilično dobra, a postoji mogućnost prodaje stana, kao i novac koji je ulagan u životno osiguranje”, zaključio je Vule.

ZA ODMOR MORA DA SE ŠTEDI

U ostale troškove Vule je uračunao i proslave dječijih rođendana, obaveznu slavu i slične proslave, džeparac za djecu, servis automobila (opet), plus benzin za automobile – to sve ukupno mjesečno bude 350 eura.

Za godišnji odmor treba odvojiti čitavih 6.000 eura godišnje, a mjesečno 500 eura.

Mora da se štedi svakog mjeseca da bi se to potrošilo za godišnji odmor”, kaže Vule.

Za razna osiguranja, u koje je uključeno i životno, valja odvojiti 235 eura. Vule je napomenuo da mu je u Srbiji početkom devedesetih ukrali dva automobila, koji su mu vraćeni, zahvaljujući auto osiguranju. Kada se sve sabere, po Vuletovom računu, ukupni mjesečni troškovi su 4.785 eura, što znači da na kraju mjeseca ostaje oko 250 eura.

Izvor: “Kurir”

Foto: Printscreen

 

Idi na VRH
error: Content is protected !!