Kako se Rusija zapetljala u Paukovoj mreži?
Marina Miron sa Kraljevskog koledža u Londonu mišljenja je da su u ovom slučaju materijalni gubici manje važna stvar, odnosno da je mnogo važniji psihološki efekat: „Ukrajina ovim činom kaže: ’Možemo svuda da vas pogodimo’“, ocjenjuje Miron za DW. „Veoma je važno da tu poruku dobiju i ruski stanovnici, ali i rukovodstvo Rusije. Taj simbol je mnogo važniji od stvarne štete
Spektakularnom operacijom Paukova mreža Ukrajina je uspjela značajno da oslabi rusko vojno vazduhoplovstvo. Kako su Ukrajinci uspjeli da izvedu tu akciju? I kakve bi ona mogla da ima posledice?
Taj 1194. dan ruske agresije i Moskvi i Kijevu bi trebalo da ostane u posebnom sjećanju. U nedjelju (1. jun 2025.) ukrajinska tajna služba je, nakon faze planiranja koja je trajala godinu i po, izvela operaciju Paukova mreža. Ukrajinci sada slave što je u toj operaciji uništeno više od 40 ruskih borbenih aviona, a to je usmjerilo i pažnju javnosti na drugi krug direktnih pregovora održanih u Istanbulu.
ŠTA SE ZAPRAVO DOGODILO?
Ukrajinska tajna služba SBU u nedjelju je potvrdila da je izvela napade na ruske vojne aerodrome u nekoliko ruskih regiona. Pritom su očigledno korišćeni dronovi koji su prije početka akcije bili smješteni u blizini aerodroma. Prema nekim izvještajima, dronovi su se nalazili u kontejnerima na teretnim vozilima, čiji su krovovi daljinskim upravljačima bili otvoreni na dan operacije. Onda su iz unutrašnjosti tih kontejnera dronovi poletjeli prema svojim ciljevima.
Predsednik Volodimir Zelenski govorio je o 117 dronova s „odgovarajućim“ brojem pilota koji su upravljali letilicama. Ukrajinski predsjednik je dodao da je tokom akcije Paukova mreža pogođeno 34 odsto strateških bombardera, odnosno aviona koji mogu da nose i krstareće rakete. SBU je štetu procijenio na sedam milijardi američkih dolara, a objavio je i video-snimke na kojima se, kako tvrde, vide neki od napada.
Katerina Bondar iz Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) u Vašingtonu za DW kaže: „Vidimo da su ti dronovi vjerovatno bili opremljeni nekom vrstom vještačke inteligencije i autonomne navigacije. To je možda bio prvi put da smo bili svjedoci korišćenja vještačke inteligencije u jednoj takvoj specijalnoj akciji izvedenoj s velike distance.“
Osim toga, ukrajinska akcija je, kako dodaje Bondar, razotkrila velike rupe u ruskoj protivvazdušnoj odbrani: „Vidimo niz aviona koji su parkirani jedan pored drugog, sasvim nezaštićeni, nema ni elektronske zaštite, a ni sistema za odbranu od dronova.“
KOLIKI SU RUSKI GUBICI?
Ukrajinska strana govori o 41 pogođenom avionu, među kojima su navodno i bombarderi dugog dometa Tu-95 i Tu-22, kao i najmanje jedna dosta rijetka letilica, naime izviđački avion tipa A-50. Trinaest aviona je uništeno, a ostali su oštećeni, rekao je Andrij Kovalenko, predstavnik ukrajinskog Nacionalnog bezbjednosnog i odbrambenog savjeta. Rusko ministarstvo odbrane potvrdilo je da je u napadu dronovima u Murmanskom i Irkutskom regionu nekoliko aviona završilo u plamenu.
Gubitak bombardera tipa Tu-95, koji mogu da nose i atomsko oružje, de fakto je „znatan gubitak sposobnosti“ ruske vojske, smatra Karlo Masala sa Univerziteta Bundesvera u Minhenu. Rusija je ipak i dalje u stanju da nastavi s bombardovanjem ukrajinskih civilnih ciljeva, kaže Masala za DW.
Što se tiče Tu-95, tu bi valjalo dodati još jedan važan faktor: taj model se više uopšte ne proizvodi. Ekspertkinja CSIS-a Bondar zato dodaje da vjerovatna milijardska šteta do koje je došlo na ruskim aerodromima nije odlučujuća stvar: „Kako bi kompenzovala gubitke, Rusija će morati opet da podigne svoju avio-industriju. Biće, dakle, potrebno vrijeme, ali i resursi kako bi se ponovo uspostavile vojne sposobnosti.“
I nezavisni ruski vojni stručnjak Nikolaj Mitrohin smatra da ruska avio-industrija trenutno uopšte nije u stanju da nadoknadi izgubljene letilice. Doduše, i dalje postoji dovoljan broj funkcionalnih bombardera kojima može da se nastavi s masovnim gađanjem ciljeva u Ukrajini. „Ali sa svakim takvim udarom, a takvi se udari izvode sve dalje i dalje, broj tih aviona se smanjuje. A postoji opasnost da Rusija u jednom trenutku ostane bez tih letilica“, kaže Mitrohin u intervjuu za DW.
RUSKI PERL HARBUR?
Marina Miron sa Kraljevskog koledža u Londonu mišljenja je da su u ovom slučaju materijalni gubici manje važna stvar, odnosno da je mnogo važniji psihološki efekat: „Ukrajina ovim činom kaže: ’Možemo svuda da vas pogodimo’“, ocjenjuje Miron za DW. „Veoma je važno da tu poruku dobiju i ruski stanovnici, ali i rukovodstvo Rusije. Taj simbol je mnogo važniji od stvarne štete.“
Na internetu se operacija Paukova mreža čak poredi s japanskim napadom u decembru 1941. na američku pacifičku flotu koja je bila stacionirana u havajskom Perl Harburu. „Ta akcija se može porediti s Perl Harburom, pogotovo zbog činjenice da je imala takav efekat iznenađenja“, kaže politikolog Masala. „Ali to ipak nije Perl Harbur u smislu da će dovesti do strateškog zaokreta u ratu. Nakon Perl Harbura Amerikanci su se uključili u Drugi svjetski rat. Takav zaokret ne može da se dogodi. To je signal Rusiji, ali i signal Zapadu, o tome za šta su Ukrajinci sposobni“, dodaje Masala. „Ukrajina sada opet pokazuje da je u stanju da izvede i one stvari koje u stvari niko od njih nije više očekivao.“
KAKVE SU POSLEDICE?
Trenutak u kojem je akcija izvedena je, čini se, ciljano izabran – samo nekoliko sati prije početka drugog kruga direktnih pregovora dviju zaraćenih strana u turskom Istanbulu. Marina Miron procjenjuje da je Ukrajina tim činom ili htjela da isprovocira Rusiju da prekine razgovore ili je htjela da ojača sopstvenu pregovaračku poziciju.
U načelu se pozicije dviju strana, one s kojima su delegacije Ukrajine i Rusije doputovale u Istanbul, poprilično razlikuju. Ukrajina zahtijeva primirje, tokom kojeg bi mogli da se dogovore preduslovi za okončavanje rata. Rusija je pak u poslednje vrijeme govorila samo o memorandumu koji je htjela da stavi na sto u Istanbulu, a Moskva ima čitav niz preduslova koje bi trebalo ostvariti prije početka primirja. Državni šef Vladimir Putin je tokom prolećnih mjeseci naredio dva kratkotrajna primirja, ali nije pristao na ukrajinski predlog o proglašavanju 30-dnevnog prekida ratnih operacija.
Izvor: Deutsche Welle
Foto: Screenshot