Od čega će sada živjeti: Izvršnoj direktorici Plantaža smanjili platu od 7.367 eura, ima četiri stana, tri auta…

Zbog ekonomske krize koju je izazvala pandemija Covid-19 i očekivanih rezultata u ovoj godini, Odbor direktora je donio odluku o smanjenju zarade Izvršne direktorice za 2020. godinu sa 8 na 4 prosječne mjesečne zarade u kompaniji, piše u saopštenju

Verica Maraš (Foto: “Vijesti”/Boris Pejović)

Izvršna direktorica Plantaža Verica Maraš u 2020. godini mjesečno će primati četiri prosječne mjesečne zarade u kompaniji.

Maraš je do sada mjesečno primala osam prosječnih mjesečnih zarada u kompaniji.

Iz kompanije nije saopšteno koliku će Maraš sada imati platu, prenose “Vijesti”.

U godišnjem izvještaju o imovini i prihodima, dostavljenom Agenciji za sprečavanje korupcije, ona je navela da je njena neto plata porasla za 2.200 eura u odnosu na godinu ranije i da sada iznosi 7.367 eura.

“Zbog ekonomske krize koju je izazvala pandemija Covid-19 i očekivanih rezultata u ovoj godini, Odbor direktora je donio odluku o smanjenju zarade Izvršne direktorice za 2020. godinu sa 8 na 4 prosječne mjesečne zarade u kompaniji”, saopšteno je iz te kompanije.  

Maraš je tokom prošle godine postala vlasnica četvrtog stana, a njena neto plata porasla je za 2.200 eura u odnosu na godinu ranije, pa sada iznosi 7.367 eura.

To stoji u njenom godišnjem izvještaju o imovini i prihodima dostavljenom Agenciji za sprečavanje korupcije.

Maraš je odranije vlasnica stanova od 40, 46 i 147 metara kvadratnih, a u posljednjem redovnom kartonu se prvi put pominje stan od 45 metara kvadratnih, a kao osnov sticanja navodi se zajam.

Prema Zakonu o sprečavanju korupcije, javni funkcioner dužan je u roku od 30 dana od dana uvećanja imovine vrijednosti preko 5.000 eura Agenciji dostavi vanredni imovinski karton. Zaprijećena novčana kazna za one koji to ne urade je do 2.000 eura.

Maraš nije odgovorila na pitanja “Vijesti” da li je Agenciji dostavila vanredni izvještaj u vezi sa novom nekretninom.

Iz Agencije kazali da ga je ona prijavila u redovnom godišnjem izvještaju.

“U postupku Agencija na osnovu prikupljenih podataka od organa koji raspolažu podacima o prihodima i imovini zakonskog obveznika utvrđuje tačnost i potpunost navedenog Izvještaja, pri čemu istovremeno cijeni da li je kod zakonskog obveznika u proteklom periodu stečena određena imovina i svi neophodni pravni uslovi na osnovu kojih je isti bio u obavezi dostavljanja vanrednog izvještaja usljed uvećanja imovine preko 5.000 eura. Na osnovu prikupljene dokumentacije i rezultata sprovedenih provjera Agencija će utvrđivati postojanje elemenata za pokretanje postupaka utvrđivanja eventualnog kršenja zakona”, navodi se u odgovoru Agencije na pitanje “Vijesti” da li je pokretala protiv Maraš postupak jer stan nije prijavljen vanrednim kartonom.

Iz Agencije nisu konkretno odgovorili na pitanje da li je Maraševa izvještaj o imovini dostavila nakon zakonskog roka, odnosno nakon 31. marta. Datum na onlajn bazi Agencije je 3. april.

“Agencija u drugom kvartalu sprovodi kontrolu u kojoj se identifikuju obveznici koji su propustili dostavljanje ili su neblagovremeno dostavili redovni godišnji Izvještaj, u cilju pokretanja postupka pred nadležnim sudovima, o čemu će javnost takođe biti informisana”, navodi se u odgovoru.

Za kršenje Zakona i u ovom dijelu predviđena je novčana kazna do 2.000 eura.

U kartonu Maraševe stoji da je stanove od 40 i 147 metara kvadratnih prijavila da je dobila od “Plantaža”, a treći od 46 metara kvadratnih na osnovu zajma.

Za stan od 40 kvadrata, koji se nalazi u Budvi, krajem avgusta 2018. zabilježen je teret poreskog duga prema Opštini od 1.833 eura, vidi se u registru Uprave za nekretnine.

U registru te Uprave na Maraševu je uknjižen još samo stan od 147 metara kvadratnih.

Pored plate u “Plantažama”, Maraševa je kao član Odbora direktora “Sosijete ženeral banke” primala još 751 euro mjesečno.

Vlasnica je tri vozila “folksvagena tiguan” i “opel antere” iz 2010, kao i četiri godine starijeg “folksvagen pasata”.

Otplaćuje pet kredita ukupne vrijednosti 76.990, koje vraća u ratama od 152 do 1.753 eura, a dala je Agenciji saglasnost za uvid u bankarske račune.

“Plantaže” su lani poslovale sa neto profitom od 156,4 hiljade eura. Ostvaren je gubitak iz osnovne djelatnosti, a do pozitivnog rezultata su došli zahvaljujući prodaji akcija Podgoričke banke i neplaniranim prihodima u konačnom bilježi taj neto profit, pokazuju podaci iz bilansa uspjeha te kompanije objavljeni na sajtu Montenegroberze.

Sredinom aprila potpisale su sporazum zajedništvu u vrijeme trajanja pandemije koronavirusa, prema kojem će plate zaposlenih biti smanjene od 10 do 40 odsto.

Komentari

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Idi na VRH
error: Content is protected !!