Tramp: Osumnjičeni za napad u Vašingtonu u SAD stigao iz Avganistana u septembru 2021. godine
“Uhapšeni osumnjičeni je strani državljanin koji je ušao u našu zemlju iz Avganistana i koga je ovdje dovela Bajdenova administracija u septembru 2021. godine”, rekao je američki predsjednik iz Floride, gdje provodi Dan zahvalnosti. On je rekao je da njegova administracija sada mora “ponovo da ispita” sve pojedince koji su došli u SAD iz Avganistana dok je njegov demokratski prethodnik, Džozef Bajden, bio na vlasti
Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da je muškarac osumnjičen da je pucao na vojnike nedaleko od Bijele kuće u Vašingtonu stigao iz Avganistana u septembru 2021. godine.
“Uhapšeni osumnjičeni je strani državljanin koji je ušao u našu zemlju iz Avganistana i koga je ovdje dovela Bajdenova administracija u septembru 2021. godine”, rekao je američki predsjednik iz Floride, gdje provodi Dan zahvalnosti.
On je rekao je da njegova administracija sada mora “ponovo da ispita” sve pojedince koji su došli u SAD iz Avganistana dok je njegov demokratski prethodnik, Džozef Bajden, bio na vlasti.
U Vašingtonu, u blizini Bijele kuće, sinoć je otvorena vatra na dva pripadnika američke Nacionalne garde.
Ranjeni pripadnici Nacionalne garde su iz Zapadne Virdžinije, a osumnjičeni za napad je priveden.
Prema Foks njuzu, 29-godišnji osumnjičeni je radio sa američkom vojskom i američkom Centralnom obavještajnom agencijom (CIA) u Avganistanu. Stigao je u SAD mjesec dana nakon brzog povlačenja američkih snaga iz te zemlje, u avgustu 2021. godine.
Agencija Rojters je sinoć prenijela da je guverner Zapadne Virdžinije Patrik Morisi saopštio da su dvojica pripadnika Nacionalne garde te savezne države, koji su u srijedu upucani u Vašingtonu, preminuli od zadobijenih povreda.
“Ovi hrabri građani Zapadne Virdžinije izgubili su živote služeći svojoj zemlji”, napisao je Morisi na platformi X.
Rojters je jutros prenio da su dvojica vojnika Nacionalne garde upucana i teško ranjena u srijedu u centru Vašingtona, nedaleko od Bijele kuće, u onome što su zvaničnici opisali kao ciljanu zasjedu.
Ta agencija je, prenose “Vijesti”, navela da je osumnjičeni priveden nakon što je i sam zadobio prostrelne rane tokom incidenta.
Osumnjičeni je identifikovan od strane Ministarstva za unutrašnju bezbjednost (DHS) kao Rahmanula Lakanval, državljanin Avganistana. Vlasti su saopštile da još nijesu utvrdile motiv pucnjave.
Prema podacima DHS-a, Lakanval je ušao u SAD 2021. godine u okviru operacije “Saveznici dobrodošli”, programa iz ere bivšeg predsjednika SAD Džozefa Bajdena, namijenjenog preseljenju hiljada Avganistanaca koji su pomagali SAD tokom rata u Avganistanu i koji su strahovali od odmazde talibanskih snaga koje su preuzele kontrolu nad zemljom nakon povlačenja SAD.
DHS nije naveo druge detalje iz njegovog imigracionog dosijea, ali je jedan zvaničnik iz Trampove administracije, koji je govorio pod uslovom anonimnosti, rekao da je Lakanval podnio zahtjev za azil u decembru 2024. i da je odobren 23. aprila ove godine, tri mjeseca nakon što je predsjednik Donald Tramp stupio na dužnost.
Lakanval (29), koji je živio u saveznoj državi Vašington, nije imao poznatu kriminalnu istoriju, dodao je zvaničnik.




