Izbori u Malom Iđošu – identitetska bitka za Lovćenac

“’Identitetska bitka za Lovćenac’ ulazi u završnu fazu, iako su uslovi izborne utakmice neravnopravni, društveno politički ambijent za crnogorku zajednicu u Srbiji nepovoljan i javni prostor medijski zatrovan, Crnogorska partija u skladu sa nazivom izborne liste vodi pozitivnu kampanju i očekuje da će ostvariti rezultat koji će joj, nakon četiri godine, omogućiti povratak u skupštinske klupe. Crnogorska partija uputila je javni poziv potomcima crnogorskih iseljenika koji imaju prebivalište u Lovćencu i Feketiću, a studiraju, rade i borave u nekom drugom gradu, da u nedjelju, 2. juna, dođu u mjesto odakle potiču i glasaju za očuvanje crnogorskog imena, kulture, jezika i svih identitetskih karakteristika svojih ponosnih predaka”, piše u saopštenju Crnogorske partije

Lokalni izbori u Srbiji će biti održani u nedjelju, 2. juna, u 88 lokalnih samouprava i u Beogradu. Za crnogorsku zajednicu najvažniji su oni u vojvođanskoj opštini Mali Iđoš na kojima učestvuje Crnogorska partija sa ciljem da ostvari rezultat koji će omogućiti da autentični predstavnici crnogorske zajednice zastupaju njene političke interese u lokalnom parlamentu.

Kao rezultat krize političkog pluralizma na izborima u toj opštini učestvuju samo tri liste. Pod brojem 1 je koalicija Srpske napredne stranke (SNS) i Socijalističke partije Srbije (SPS), po brojem 2 izborna lista Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) i pod brojem 3 lista Crnogorske partije (CP).

Izborni plakat

Ovi lokalni izbori su, saopšteno je iz Crnogorske partije, u crnogorskoj patriotskoj emigraciji kolokvijalno nazvani „identitetska bitka za Lovćenac” imajući u vidu da su u izborne aktivnosti uključeni promoteri dva dijementralno različita koncepta na koji način se treba odnositi prema građanima Srbije koji pripadaju crnogorskoj nacionalnoj zajednici.

“Sa jedne strane je Crnogorska partija, podržana od udruženja i istaknutih pojedinaca koji su svojim aktivnostima za očuvanje identitetskih karakteristika crnogorskog naroda doprinijeli da Lovćenac bude prepoznat kao markantna tačka na mapi crnogorske dijaspore. Sa druge strane je Nacionalni savjet crnogorske nacionalne manjine sa sjedištem u Vrbasu, izdašno finansiran iz budžeta Republike Srbije, koji u kompletnom sastavu od 23 člana predstavlja partijsku ispostavu režimske koalicije na državnom nivou. Predsjednik savjeta od 2018. godine je Dragoljub Malović poznat po obraćanju delegatima na skupštini savjeta riječima „srpski rode”. Savjet negira autentične identitetske karakteristike crnogorskog naroda, kulture i jezika, tretirajući ih kao podgrupu ili dio srpskog naroda, kulture i jezika. Na izborima u Malom Iđošu savjet preko svojih instaliranih članova u Lovćencu Nikole Muhadinovića i Dragana Martinovića, kao i preko Alekse Giljena iz Feketića, i njihovih fantomskih udruženja, aktivno učestvuje u kampanji, prikupljanju potpisa i lobiranju za izbornu listu režimske koalicije SNS i SPS”, piše u saopštenju.

Dodaje se da su na izbornoj listi pod nazivom ČOJSKI i SOJSKI – Crnogorska partija, pored nekoliko starijih, dominantno su zastupljeni mladi, uspješni i obrazovani pripadnici crnogorske zajednice.

“Listu predvodi politikolog Nenad Stevović, savjetnik za identitetska pitanja Crnogorske parije, a na njoj su i Jana Krivokapić, apsolvent Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, Maksim Kaluđerović, apsolvent turizma i hotelijerstva, Ljubomir Perović predstavnik udruženja „Krstaš”, tu je i Milo Milojko prvi odbornik CP u Srbiji i predstavnici crnogorske zajednice iz Feketića Vesna Žmukić i ekonomista Savo Ivančević, zatim apsolvent geoinformatike Isidora Ražnatović, preduzetnici Filip Pajović i Jovana Nikolić, apsolvent grafičkog inžinjerstva Milena Drašković, sportisti Mihailo Kaluđerović i Ilija Popović…”, saopšteno je iz CP.

Crnogorska partija je u Skupštini opštine Mali Iđoš u tri izborna ciklusa (2008-2020) imala odbornike i u tom peiodu svojim aktivnostima doprinijela donošenju važnih odluka za crnogorsku zajednicu. Među njima su, kaže se u saopštenju, i uvođenje crnogorskoj jezika u službenu upotrebu na teritoriji opštine Mali Iđoš, očuvanje naziva ulica crnogorskih nacionalnih korifeja i antifašista u Lovćencu, formiranje i dobijanje poslovnog prostora za Crnogorski kulturni centar i saglasnosti za postavljanje bisti Petra II Petrovića Njegoša i kralja Nikole I Petrovića u Lovćencu.

“’Identitetska bitka za Lovćenac’ ulazi u završnu fazu, iako su uslovi izborne utakmice neravnopravni, društveno politički ambijent za crnogorku zajednicu u Srbiji nepovoljan i javni prostor medijski zatrovan, Crnogorska partija u skladu sa nazivom izborne liste vodi pozitivnu kampanju i očekuje da će ostvariti rezultat koji će joj, nakon četiri godine, omogućiti povratak u skupštinske klupe. Crnogorska partija uputila je javni poziv potomcima crnogorskih iseljenika koji imaju prebivalište u Lovćencu i Feketiću, a studiraju, rade i borave u nekom drugom gradu, da u nedjelju, 2. juna, dođu u mjesto odakle potiču i glasaju za očuvanje crnogorskog imena, kulture, jezika i svih identitetskih karakteristika svojih ponosnih predaka”, piše u saopštenju Crnogorske partije.

Foto: Crnogorski kulturni centar Lovćenac (Crnogorska partija)

 

 

 

Idi na VRH
error: Content is protected !!