Zemlje Zaliva izdale Kataru zahtjeve za okončanje krize: Ugasite Al Jazeeru i redukujte odnose sa Iranom (VIDEO)

Četiri države dale su Dohi rok od deset dana da ispuni zahtjeve, među kojima je i plaćanje neodređene sume novca u kompenzaciji. Zahtijevaju od Katara i da protjera pripadnike iranske Revolucionarne garde, zatvori katarska diplomatska predstavništva u Iranu i sa Teheranom prekine diplomatske veze i bilo kakvu zajedničku vojnu saradnju, dok bi trgovina sa Iranom bila dozvoljena po striktnim pravilima međunarodnih i američkih sankcija

Saudijska Arabija i druge zemlje koje su prekinule veze sa Katarom izdale su listu zahtjeva za okončanje krize, među kojima je i gašenje mreže Al Jazeera i redukovanje odnosa sa Iranom.

U listi sa 13 zahtjeva, koju je Dohi predao Kuvajt, zemlje takođe traže da Katar prekine sve navodne veze sa Muslimanskom braćom i drugim grupama, uključujući Hezbollah, Al-Kaidu i ISIL, piše Al Jazeera.

Četiri države dale su Dohi rok od deset dana da ispuni zahtjeve, među kojima je i plaćanje neodređene sume novca u kompenzaciji. 

Zahtijevaju od Katara i da protjera pripadnike iranske Revolucionarne garde, zatvori katarska diplomatska predstavništva u Iranu i sa Teheranom prekine diplomatske veze i bilo kakvu zajedničku vojnu saradnju, dok bi trgovina sa Iranom bila dozvoljena po striktnim pravilima međunarodnih i američkih sankcija, navodi AP, koji je imao uvid u taj dokument.

Arapske zemlje traže i gašenje Al Jazeere i drugih katarskih medija, kao što su Arabi21, Rassd, Al Araby Al Jadeed i Middle East Eye.

OKONČATI VOJNU SARADNJU SA TURSKOM

Među zahtjevima se našlo i momentalno okončanje vojne saradnje sa Turskom na tlu Katara, kao i uklanjanje turske vojne tehnike, što u suštini znači da će doći do gašenja turske baze u Kataru.

Ako Katar prihvati zahtjeve, kako se navodi, provjere o njihovom izvršenju obavljaće se jednom mjesečno tokom prve godine, zatim kvartalno u drugoj godini. 

U dokumentu se ne navodi šta će zemlje uraditi ako Katar odbije ovu listu.

Turski ministar odbrane Fikri Isik kaže da ova zemlja nema planove da razmotri postojanje vojne baze u Kataru i da bi svaki zahtjev za njeno zatvaranje bilo miješanje u odnose Ankare s Dohom. 

On je za televiziju NTV rekao da još nije vidio zahtjev za gašenje baze.

U razgovoru za Al Jazeeru iz Washingtona, Mohammed Cherkaoui, profesor na Univerzitetu George Mason, rekao je da bi naglasak trebao da bude na posredovanju,a ne na zahtjevima.

“Iz perspektive rješavanja konflikta, ne bismo trebali da analiziramo bilo kakvu listu zahtjeva od druge strane”.

NADA U KUVAJĆANE

“Nadam se da će Kuvajćani, uz pomoć treće strane, imati diplomatski uticaj da im pomogne da nađu pravi put iz ove krize”.

Prije dva dana američki državni sekretar Rex Tillerson izjavio je da se Washington nada da će Saudijska Arabija i zalivski partneri uskoro predati Kataru “razumnu i sprovodivu” listu zahtjeva kako bi se riješila diplomatska kriza.

“Saznajemo da su Saudijci, Emiraćani, Egipćani i Bahreinci pripremili i koordinirali listu zahtjeva”, rekao je Tillerson.

“Nadamo se da će ta lista uskoro biti predočena Kataru te da će biti razumna i sprovodiva”.

Tillerson je dodao da SAD podržava pokušaje Kuvajta da posreduje u rješavanju krize.

Saudijska Arabija, Emirati, Bahrein, Egipat i znatan broj drugih država presjekli su diplomatske i ekonomske veze sa Katarom 5. juna, optuživši Katar da podržava “terorizam” i Iran.

Katar odlučno odbija ove optužbe.

Komentari

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Idi na VRH
error: Content is protected !!