Dr Dimitrije Jakovljević za NIN o životu u najsrećnijoj zemlji sveta: Za 30 godina nisam doživeo da mi neko traži mito

Profesija kojom se bavim usmerena je na stalni kontakt s ljudima. Tokom trideset godina života u Finskoj imao sam privilegiju da radim u različitim sektorima zdravstva – od lekara opšte prakse u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, preko kliničke medicine, do istraživačkog rada u Nacionalnom institutu za zdravlje.
Stalne promene radnog mesta traže stalno dokazivanje, a kao stranac sam imao osećaj da se moram dodatno truditi kako bih pokazao svoju vrednost. To me je motivisalo na stalno usavršavanje. Medicina je dinamična nauka, svakodnevno se pojavljuju nova saznanja i tehnologije. Kao lekar, osećam odgovornost da svom pacijentu ponudim rešenje zasnovano na najnovijem znanju i da zadobijem njegovo puno poverenje

Finska je i ove godine zauzela prvo mesto na listi najsrećnijih zemalja sveta, prema Izveštaju o sreći (World Happiness Report), za 2025. godinu. Ova nordijska država osmu godinu zaredom drži primat zahvaljujući visokim ocenama koje njeni građani daju kvalitetu svog života. Sa prosečnom ocenom 7,736 od 10, Finska se ponovo našla ispred Danske, Islanda, Švedske i Holandije, koje zauzimaju preostala mesta u vrhu liste. Stabilan ekonomski sistem, snažne društvene veze i visok nivo poverenja među građanima ključni su faktori koji doprinose finskoj sreći. Ova studija, sprovedena globalno, ukazala je na snažnu povezanost između poverenja u druge ljude i osećaja sreće.

U razgovoru za NIN, dr Dimitrije Jakovljević, specijalista gerijatrije koji skoro tri decenije živi i radi u Finskoj, govori o tome kako izgleda život u zemlji koja se često koristi kao primer društvenog blagostanja i sistemske brige o građanima. Pored regularnog posla, dr Jakovljević predstavlja Finsku u Izvršnom odboru evropskog projekta za unapređenje gerijatrije u Evropi, koji okuplja 43 zemlje u okviru Evropske organizacije za saradnju u nauci i tehnologiji.

Dr Jakovljević poslednjih godina radi kao privatni konsultant i najviše se bavi unapređenjem zdravstvene zaštite starijih osoba. Njegovo iskustvo osvetljava ne samo finski zdravstveni sistem već i šire društvene vrednosti koje oblikuju svakodnevicu u najsrećnijoj zemlji sveta.

Finska je već osmu godinu zaredom proglašena najsrećnijom zemljom sveta prema Izveštaju o sreći (World Happiness Report), koji objavljuje Centar za istraživanje blagostanja (Wellbeing Research Centre) sa Univerziteta u Oksfordu, u saradnji sa Mrežom za održiva rešenja Ujedinjenih nacija (SDSN) i istraživačkom kućom Gallup.

Kako Vi, iz ličnog iskustva, objašnjavate tu postojanu sreću finskih građana?

Mislim da se “finska sreća” ne ogleda u stalnom osećaju radosti ili euforiji, već u dubokom osećaju sigurnosti, poverenja i ravnoteže u svakodnevnom životu. To se ogleda u jednostavnosti koja je izražena kroz kulturu skromnosti i zahvalnosti. To znači da se ne žale šta sve nedostaje, već su zadovoljni sa onim što imaju. Ljudi ne teže preteranom luksuzu, već vrednuju jednostavne stvari – prirodu, tišinu, ravnotežu između obaveza na poslu i privatnog života.

Idi na VRH
error: Content is protected !!