Dijaspora kao most između Crne Gore i SAD: Ambasada Crne Gore ugostila učesnike Molitvenog doručka u Vašingtonu

„Tradicionalno dobri odnosi između Crne Gore i SAD dali su snažan podstrek našem članstvu u NATO-u i reformama koje sprovodimo. Vjerujem da će nova američka administracija nastaviti da podstiče pozitivne promjene na Zapadnom Balkanu, što je od ključne važnosti za stabilnost i demokratizaciju regiona”, naglasio je Ibrahimović. Zaključujući obraćanje, pozvao je prisutne da iz američkog primjera preuzmu najbolje vrijednosti – od patriotizma i znanja do inovativnosti i stvaralačke energije – i da ih primijene u Crnoj Gori

Nacionalni molitveni doručak, tradicionalni događaj koji se u Sjedinjenim Američkim Državama održava od 1953. godine, i ove godine okupio je brojne političke, vjerske i poslovne lidere. Među zvanicama bili su i predstavnici iz Crne Gore, za koje je ambasador Jovan Mirković priredio prijem u Ambasadi Crne Gore u Vašingtonu.

Pored Ervina Ibrahimovića, potpredsjednika Vlade Crne Gore i ministra vanjskih poslova, prijemu su prisustvovali i Maja Vukićević, ministarka saobraćaja, Slaven Radunović, ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, te poslanici Kenana Strujić Harbić, Jevrosima Pejović, Admir Adrović i Tonći Janović.

Takođe, među prisutnima su bili i Željko Ivanović, direktor ND Vijesti, Milena Đurđić, novinarka Glasa Amerike, kao i Amer Cikotić, generalni konzul Crne Gore u Njujorku.

120 GODINA DIPLOMATSKIH ODNOSA CRNE GORE I SAD

“Najbolje spone dvije zemlje čine ljudi, i želim potvrditi da je ambasada Crne Gore u Vašingtonu parče zavičaja, uvijek otvoreno za inicijative, razmjenu mišljenja, prepoznavanje projekata i dijalog o tome kako Crnu Goru brže integrisati u razvijeni dio svijeta” – ambasador Jovan Mirković

Obraćajući se prisutnima, ambasador Mirković je istakao čast i zadovoljstvo što može da pozdravi goste u ime crnogorske ambasade. Osvrnuo se na značaj Nacionalnog molitvenog doručka kao prilike za jačanje veza između Crne Gore i SAD u godini kada se obilježava 120 godina zvaničnih diplomatskih odnosa dvije zemlje.

„Prvi kontakt crnogorskih i američkih zvaničnika dogodio se 1851. godine, kada je Petar II Petrović Njegoš upoznao komandanta američkog broda Independence, Džordža Blejka. Diplomatski odnosi su formalno uspostavljeni 30. oktobra 1905. godine, kada je Džon Džekson postao prvi američki diplomatski predstavnik u Crnoj Gori i predao akreditivna pisma knjazu Nikoli”, podsjetio je Mirković.

Spoljašnost i unutrašnjost zgrade u kojoj se nalaze prostorije Ambasade Crne Gore u Vašingtonu su u veoma lošem stanju. Zgrada gotovo simbolično odražava činjenicu da Crna Gora već nekoliko godina nije imala ambasadora u jednoj od najvažnijih država svijeta. Nadamo se da će Vlada Crne Gore hitno obezbijediti sredstva za renoviranje i dovesti zgradu u red, kako bi Ambasada Crne Gore u Vašingtonu zasijala punim sjajem i bila dostojna predstavnica naše zemlje na međunarodnoj sceni.
Prošle godine napravljen je značajan korak naprijed – za ambasadora u Vašingtonu je imenovan čovjek o kojem svi koji ga poznaju, kao i oni koji su ga upoznali, imaju samo riječi hvale. Pozitivno je što je imenovan ambasador Mirković koji uživa poštovanje i povjerenje, ali bez osnovnih uslova za rad njegovi napori mogu biti ograničeni. 

Ambasador Mirković je naglasio da su sredinom XIX vijeka prvi crnogorski migranti stigli u SAD, gdje su uspostavili trajne kontakte i dali značajan doprinos američkom društvu. Proces iseljavanja se intenzivirao početkom XX vijeka, kada je u Ameriku stiglo oko 25.000 Crnogoraca – što je činilo čak 10% ukupne populacije Crne Gore ili polovinu njene radne snage u to vrijeme.

“Diplomatski odnosi su formalno uspostavljeni 30. oktobra 1905. godine, kada je Džon Džekson postao prvi američki diplomatski predstavnik u Crnoj Gori i predao akreditivna pisma knjazu Nikoli” – ambasador Mirković

Takođe je podsjetio da je oko 2.000 crnogorskih iseljenika učestvovalo u američkoj vojsci tokom Prvog i Drugog svjetskog rata, od kojih su mnogi dobili visoka odlikovanja za hrabrost.

„Diplomatski odnosi, obnovljeni 2006. godine, zasnovani su na tradicionalnim vezama i zajedničkim vrijednostima. SAD kontinuirano podržavaju Crnu Goru na putu ka Evropskoj uniji i očekuju ubrzane reforme u izgradnji stabilnog i prosperitetnog demokratskog društva”, rekao je Mirković.

Posebno je naglasio da se svjetska politička i ekonomska scena ubrzano mijenja, a tehnološke inovacije transformišu način života, rada i komunikacije.

„Crna Gora mora da ulaže u znanje i inovacije kako bi opstala u vremenu brzih tehnoloških promjena. Potrebno je jačanje međunarodne saradnje u oblastima nauke, obrazovanja, ekologije i novih tehnologija, jer su znanje i sposobnosti jedina prava sigurnost u savremenom svijetu”, poručio je ambasador.

Dodao je da postoji obostrana spremnost za dodatno jačanje odnosa između Crne Gore i SAD, kako kroz politički dijalog, tako i kroz ekonomske investicije.

„Već iduće sedmice, predstavnici osam američkih kompanija dolaze u Crnu Goru kako bi istražili mogućnosti za saradnju i ulaganja”, najavio je Mirković.

OD AMERIKANACA UČITI

“Siguran sam da će dobri i prijateljski, 120 godina stari diplomatski odnosi između Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država dati snažan doprinos reformama koje Crna Gora sprovodi na putu ka punopravnom članstvu u EU” – ministar Ibrahimović

Prisutnima se obratio i potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Vlade Crne Gore, Ervin Ibrahimović, koji je naglasio važnost proevropskog i prozapadnog puta Crne Gore.

„Veliko mi je zadovoljstvo što imamo priliku da ovdje u Vašingtonu još jednom potvrdimo naše opredjeljenje za snažno koračanje ka zapadnim vrijednostima i sistemu razvijene demokratije”, rekao je Ibrahimović.

Jevrosima Pejović, koja je ranije boravila u Vašingtonu na studijskom programu, sada se vratila u glavni grad Sjedinjenih Američkih Država u novoj ulozi – kao poslanica

Istakao je da prisustvo brojne crnogorske delegacije potvrđuje ovu viziju, podsjećajući da čak 80% građana Crne Gore podržava članstvo u Evropskoj uniji.

„Tradicionalno dobri odnosi između Crne Gore i SAD dali su snažan podstrek našem članstvu u NATO-u i reformama koje sprovodimo. Vjerujem da će nova američka administracija nastaviti da podstiče pozitivne promjene na Zapadnom Balkanu, što je od ključne važnosti za stabilnost i demokratizaciju regiona”, naglasio je ministar.

Ibrahimović je posebno istakao značaj crnogorske dijaspore u Sjedinjenim Državama, koja, kako je rekao, nije važna samo ekonomski, već i u oblastima kulture, politike i lobiranja.

„Biti ovdje, a ne osvrnuti se na brojnu i aktivnu crnogorsku dijasporu, bilo bi pogrešno. Crna Gora će pojačati napore da se poveže s našim ljudima u Americi, jer su oni ključan resurs za razvoj ekonomije, društva i međunarodnih odnosa”, poručio je Ibrahimović.

Zaključujući obraćanje, pozvao je prisutne da iz američkog primjera preuzmu najbolje vrijednosti – od patriotizma i znanja do inovativnosti i stvaralačke energije – i da ih primijene u Crnoj Gori.

Američka, a naša -Sead Hodžić, Milena Đurđić i Željko Ivanović

Na kraju, vrijedi istaći da Crna Gora u Vašingtonu ima još jednog svojevrsnog “ambasadora” – Milenu Đurđić, novinarku Glasa Amerike. Njen profesionalni rad i predanost novinarstvu daju značajan doprinos promociji Crne Gore i njenih građana u Sjedinjenim Američkim Državama. Kroz izvještavanje i medijski angažman, ona pomaže da se glas Crne Gore čuje na međunarodnoj sceni i da se naši državljani u dijaspori osjećaju povezani s domovinom.

Ukoliko ambasador Miranović uspije da okupi ljude kojima se Crna Gora može ponositi, to će biti veliki uspjeh za državu koja treba da se fokusira na svoje najistaknutije predstavnike u svijetu. U tom kontekstu, umjesto podjela i retrogradnih političkih debata, ključno je posvetiti pažnju ljudima i inicijativama koje jačaju imidž Crne Gore u međunarodnoj zajednici.

Sead Hodžić

Foto: Fokuspress.com

Željko Ivanović: Pinki je video Trampa

Idi na VRH

error: Content is protected !!