Kontaktirani Panatinaikos, Real Madrid i Fenerbašče: NBA stiže u Evropu u sezoni 2026/27?

Kako se ističe, NBA i Fiba su prethodnih mjeseci napravili napredak u razgovorima kako bi što prije formirali takmičenje. Podsjetimo, Panatinaikos, Real i Fenerbahče su dioničari Evrolige i njihov eventualni izlazak mogao bi ozbiljno da utiče na takmičenje. Svi dioničari su ljetos dogovorili ostanak u Evroligi do juna 2040. godine

NBA i FIBA navodno vode ozbiljne razgovore o osnivanju košarkaške lige u vlasništvu NBA-a u Evropi, što bi moglo predstavljati značajnu prekretnicu u razvoju međunarodne košarke. Prema pisanju The Athletica i izjavama generalnog sekretara FIBA-e Andreasa Zagklisa, razgovori su u toku između FIBA-e i komesara NBA-a Adama Silvera o ligi koja bi mogla biti konkurencija Euroligi i vodećim domaćim ligama širom Evrope.

Interes NBA-a za Evropu

Sve veći fokus NBA-a na Evropu povezan je s porastom broja evropskih igrača u ligi. Mnogi od današnjih najboljih NBA igrača dolaze iz Evrope, gdje sistemi treniranja proizvode sportiste koji su često bolje pripremljeni za profesionalni nivo u poređenju s američkim igračima. Adam Silver je pohvalio ove sisteme i razmatra kako bi takvi modeli mogli uticati na globalni razvoj košarke.

“Postoji jasan interes [od strane NBA-a], i u toku su razgovori s FIBA-om,” izjavio je Zagklis tokom godišnje konferencije za novinare. Dok je priznao izazove, naglasio je da su obje organizacije posvećene istraživanju ove inicijative.

Kako se navodi, iz NBA su već stupili u kontakt sa Panatinaikosom, a čekaju se reakcije Real Madrida i Fenerbahčea.

Kako se ističe, NBA i Fiba su prethodnih mjeseci napravili napredak u razgovorima kako bi što prije formirali takmičenje.

Podsjetimo, Panatinaikos, Real i Fenerbahče su dioničari Evrolige i njihov eventualni izlazak mogao bi ozbiljno da utiče na takmičenje. Svi dioničari su ljetos dogovorili ostanak u Evroligi do juna 2040. godine.

Uloga Eurolige i potencijalna konkurencija

Euroliga, trenutno najjača košarkaška liga izvan NBA-a, okuplja 18 elitnih evropskih timova, podijeljenih na stalne članove i ekipe koje se kvalifikuju. Liga u organizaciji NBA-a u Evropi vjerovatno bi stvorila direktnu konkurenciju, što je scenario koji FIBA pažljivo razmatra.

“Želimo rast našeg sporta, ali istovremeno želimo zaštititi temelje našeg ekosistema,” rekao je Zagklis. Naglasio je važnost očuvanja strukture nacionalnih timova i domaćih liga, koje čine osnovu razvoja košarke u Evropi.

FIBA-ine brige uključuju potencijalni uticaj na postojeću mrežu od gotovo 500-600 klubova koji doprinose razvoju sporta širom Evrope.

Predstojeći izazovi

Pokretanje nove lige u Evropi predstavlja ogroman zadatak. Zahtijevalo bi upravljanje složenim odnosima s postojećim ligama, integraciju u evropski sportski kalendar i osiguranje da se nacionalni košarkaški ekosistemi ne poremete. Uprkos ovim izazovima, FIBA i NBA izgledaju odlučne da sarađuju na ovom projektu.

Silverova vizija širenja globalnog uticaja NBA-a usklađena je s FIBA-inom željom za razvojem sporta, ali uspjeh će zavisiti od postizanja ravnoteže koja poštuje postojeće strukture, a istovremeno donosi inovacije za budućnost.

Ovaj ambiciozni projekat, ako se realizuje, mogao bi promijeniti pejzaž profesionalne košarke u Evropi i dodatno učvrstiti status NBA-a kao globalnog sportskog lidera.

Idi na VRH

error: Content is protected !!
Skip to content