UZNEMIRUJUĆI SNIMCI Vozač se zario autom u gomilu ljudi: Najmanje 35 mrtvih, 43 povrijeđenih

Muškarac je uhapšen dok je pokušavao da pobjegne i trenutno je u komi, koja je posljedica samoranjavanja, dodala je policija. Video koji je objavio bloger i disident Li Ying pokazuje kako vatrogasac oživljava jednu osobu, a desetine drugih na snimcima leže potrbuške na stazi za trčanje u sportskom centru. Nakon incidenta, dotični centar najavio je da će biti zatvoren do daljnjeg

Policija u Kini je saopštila da je 35 ljudi poginulo kad je 62-godišnji muškarac automobilom udario u okupljene koji su vježbali ispred sportskog centra u gradu Zhuhaiju na jugu zemlje. Povrijeđene su 43 osobe, a među njima je puno starijih ljudi, ali i tinejdžera i djece.

Vozač je priveden, a preliminarna policijska istraga pokazala je kako je muškarac izveo napad jer je bio nezadovoljan ishodom imovinske nagodbe nakon razvoda, piše BBC.

Incident se dogodio u ponedjeljak uveče, uoči velikog civilnog i vojnog aeromitinga koji svake godine u Zhuhaiju organizuje Narodna oslobodilačka vojska.

Ali, kineske vlasti uvelike su ograničile izvještavanje o nesreći. Pretrage o istoj na kineskim društvenim mrežama bile su strogo cenzurisane, a napisi kineskih medija o incidentu od ponedjeljka navečer ekspresno su uklonjeni.

Zhuhai Airshow otvoren je u utorak, a zvaničnici zasad nisu objavili niti broj poginulih niti broj povrijeđenih. Jedna od četiri bolnice koje su primile stradale kratko je saopštila da ima više od 20 povrijeđenih, izvijestili su u ponedjeljak državni mediji.

Policija je vozača identifikovala samo po prezimenu Fan, u skladu s praksom kineskih vlasti.

“Njegovo vozilo oborilo je ‘određen broj‘ pješaka u ponedjeljak veče”, izvijestila je policija, a prenosi AP News.

Muškarac je uhapšen dok je pokušavao da pobjegne i trenutno je u komi, koja je posljedica samoranjavanja, dodala je policija.

Video koji je objavio bloger i disident Li Ying pokazuje kako vatrogasac oživljava jednu osobu, a desetine drugih na snimcima leže potrbuške na stazi za trčanje u sportskom centru. Nakon incidenta, centar je najavio da će biti zatvoren do daljnjeg.

Kineski predsjednik Xi Jinping izrazio je duboku zabrinutost zbog incidenta, naloživši vlastima da preduzmu sve napore kako bi se pomoglo povrijeđenima, a zatražio je i strogu kaznu za počinitelja, prenosi “Jutarnji list”.

 

 

Idi na VRH

error: Content is protected !!
Skip to content