Moguća smjena gradonačelnika Njujorka posle ostavke četvoro njegovih zamjenika
Adams, koji je bivši policijski kapetan, prošlog septembra se izjasnio da nije kriv po optužbama da je primio više od 100.000 dolara ilegalnih donacija za njegovu kampanju i poklone stranih državljana u vidu luksuznih putovanje dok je bio predsjednik opštine Bruklin i vodio kampanju za gradonačelnika. Sekretarijat za pravosuđe u petak je naveo da traži da se optužbe protiv Adamsa odbace, uz mogućnost da se ponovo podignu kasnije, što kritičari vide kao pokušaj osiguravanja da se Adams povinuje ciljevima predsjednika
Guvernerka države Njujork Kejti Hokal izjavila je da razmišlja da smijeni gradonačelnika Njujorka Erika Adamsa nakon što je četvoro njegovih glavnih zamjenika saopštilo da podnosi ostavku. Kriza u gradskoj skupštini je najnovija posledica inicijative Sekretarijata za pravosuđe da okonča proces koji se vodi protiv Adamsa zbog optužbi za korupciju.
Hokal, koja je demokrata, rekla je da će održati sastanak ključnih zvaničnika u utorak na Menhetnu “da bi razgovarali o putu naprijed”. Izjavila je da su ostavke prve zamjenice gradonačelnika Marije Tores-Springer i drugih visokih zvaničnika otvorile “ozbiljna pitanja o dugoročnoj budućnosti” Adamsove administracije.
Sekretarijat za pravosuđe je prošle nedjelje dao nalog federalnim tužiocima na Menhetnu da odbace slučaj za korupciju protiv Adamsa, koji je demokrata, kako bi osigurali njegovu saradnju sa administracijom republikanskog predsjednika Donalda Trampa kada je riječ o mjerama za suzbijanje ilegalne imigracije. Ta odluka je pokrenula pitanja o političkoj nezavisnosti gradonačelnika i njegovim kapacitetima da vodi grad.
Vršilac dužnosti zamjenika sekretara za pravosuđe Emil Bouv napisao je da je krivični slučaj “sputavao gradonačelnika Adamsa i sprečavao ga da posveti punu pažnju i resurse problemima ilegalne imigracije i kriminala”.
Ta direktiva je izazvala buru u Sekretarijatu za pravosuđe i političkim krugovima Njujorka, a sedmoro saveznih tužilaca je podnijelo ostavke u znak protesta, dok je više demokrata pozvalo Adamsa da podnese ostavku.
“Svjesna sam velikih odgovornosti koje imam kao guvernerka, i svjesna ustavnih ovlašćenja datih ovoj instituciji”, saopštila je Kejti Hokal. “U 235 godina istorije države Njujork, ta ovlašćenja nikada nisu primijenjena da se smijeni izabrani gradonačelnik. Poništavanje volje birača je ozbiljan korak koji se ne treba lako shvatiti. Pa ipak, navodno ponašanje u Gradskoj skupštini prijavljeno u protekle dvije nedjelje je uznemiravajuće i ne može se ignorisati”.
Prema gradskoj povelji, proces smjene guvernera liči na sudski proces – guvernerka prvo treba da gradonačelniku uruči spisak optužbi zbog kojih smatra da je potrebna njegova smena, i da mu pruži priliku da “iznese argumente u svoju odbranu”. Međutim, kao što je guvernerka Hokal rekla, takav postupak nikada nije pokrenut u istoriji Njujorka.
Gradonačelnik Adams je u ponedjeljak potvrdio da su ostavke podnijeli njegova zamjenica Marija Tores-Springer, zamjenik gradonačelnika za operacije Mira Džoši, zamjenica gradonačelnika za zdravstvo En Vilijamson-Isom i zamjenik gradonačelnika za javnu bezbjednost Čonsi Parker.
“Razočaran sam što odlaze ali imajući u vidu trenutne izazove razumijem njihovu odluku i želim im sve najbolje u budućnosti”, rekao je Adams. “Želim da budem kristalno jasan: Njujork će nastaviti da ide naprijed, kao što radi svakog dana.”
Predsjedavajuća gradske skupštine, demokrata Edrijen Adamsj pozvala je gradonačelnika da podnese ostavku rekavši da je jasno da je “sada izgubio povjerenje sopstvenog osoblja, kolega u vladi i građana Njujorka.”
Adams, koji je bivši policijski kapetan, prošlog septembra se izjasnio da nije kriv po optužbama da je primio više od 100.000 dolara ilegalnih donacija za njegovu kampanju i poklone stranih državljana u vidu luksuznih putovanje dok je bio predsjednik opštine Bruklin i vodio kampanju za gradonačelnika.
Sekretarijat za pravosuđe u petak je naveo da traži da se optužbe protiv Adamsa odbace, uz mogućnost da se ponovo podignu kasnije, što kritičari vide kao pokušaj osiguravanja da se Adams povinuje ciljevima predsjednika.
“Svakako izgleda da predsjednik Tramp drži gradonačelnika za taoca”, ocijenio je sveštenik i aktivista Al Šarpton u utorak. “Podržavao sam gradonačelnika ali je stavljen u nepravednu poziciju – čak i za njega – da je politički ucijenjen”.
Drama u vezi sa pravnim procesom protiv Adamsa se odigrala u trenutku kada se gradonačelnik sastao sa Trampovim glavnim zvaničnikom za imigraciju, takozvanim “carom za granicu” Tomom Homanom u četvrtak, i objavio da će povećati saradnju sa Trampovom administracijom, što uključuje i ponovno otvaranje kancelarije za imigracione vlasti u ozloglašenom gradskom zatvoru na ostrvu Rajkers.
Naredni izbori za gradonačelnika Njujorka su za samo četiri mjeseca.
Izvor: Glas Amerike
Foto: Erik Adams (Screenshot/ABC News)