Nakon izvještaja da srpska vlast hakuje telefone novinara i aktivista: Aleksa Tešić objašnjava kako se ubacuju i kako rade špijunski softveri
Vlast u Srbiji koristi napredne špijunske softvere i forenzičke alate izraelske kompanije Selebrajt (Cellebrite) za hakovanje novinara i aktivista, saopštila je organizacija Amnesti internešenal (AI), pozivajući se na digitalne forenzičke dokaze i svedočenja aktivista koji su rekli da su bili hakovani poslednjih meseci. U izveštaju se tvrdi kako su srpska policija i Bezbednosno-informativna agencija (BIA) koristile prilagođeni Android špijunski sistem, “NoviSpaj” (NoviSpy), da prikriveno zaraze uređaje pojedinaca tokom perioda pritvora ili policijskih razgovora
Movinar Balkanske istraživačke mreže (BIRN) Aleksa Tešić, koji je prethodnih godina radio na seriji tekstova o upotrebi špijunskih softvera u bezbednosnim službama Srbije, kaže za Glas Amerike da se u izveštaju Amnesti internešnala prvi put „crno na belo“ dokumentuju slučajevi koji pokazuju zloupotrebu tih tehnologija u svrhu razbijanja građanskih sloboda.
„Mi smo i ranije imali razne indikacije da se to dešava, jer se Srbija već više od deset godina interesuje za napredne špijunske softvere, ali ovo sada može da ima velike posledice na demokratiju u Srbiji“, kaže Tešić.
Vlast u Srbiji koristi napredne špijunske softvere i forenzičke alate izraelske kompanije Selebrajt (Cellebrite) za hakovanje novinara i aktivista, saopštila je organizacija Amnesti internešenal (AI), pozivajući se na digitalne forenzičke dokaze i svedočenja aktivista koji su rekli da su bili hakovani poslednjih meseci.
U izveštaju se tvrdi kako su srpska policija i Bezbednosno-informativna agencija (BIA) koristile prilagođeni Android špijunski sistem, “NoviSpaj” (NoviSpy), da prikriveno zaraze uređaje pojedinaca tokom perioda pritvora ili policijskih razgovora.
Bezbednosno-informativna agencija (BIA) saopštila je da radi isključivo u skladu sa zakonima Srbije, a navode o hakovanju mobilnih uređaja novinara i aktivista odbacila je kao besmislice.
Kako se “inficira” mobilni telefon?
Opisujući postupak „inficiranja“ telefona osobe koju službe žele da prate, Tešić objašnjava da pripadnici bezbednosnih službi posle privođenja određene osobe ili poziva na informativni razgovor, prvo pokušaju da uzmu otključan telefon, na koji bi u toj situaciji u kratkom vremenskom periodu mogli da ubace softver za špijunažu.
Kompletan tekst možete pročitati PORTALU GLASA AMERIKE