BBC objavio šokantne snimke o stravičnim metodama za učenike s poteškoćama u školi u Londonu: Zlostavljani, bacani na pod, udarani…
Posao pregleda snimaka nadzornih kamera iz tih soba prepušten je jednoj asistentkinji, koja ih je pregledavala i upoređivala s bilješkama osoblja, a zatim je sa šefovima podijelila svoja opažanja o incidentima. Ali, i ona je propustila da prijavi upotrebu pretjerane sile. Kasnija istraga je zaključila da je i ona zažmurila na propuste, a utvrđeno je da je i sama zlostavljala dijete i gurala ga u ugao sobe. Uprkos tome, nije dobila otkaz
Nadzorne kamere iz jedne škole snimile su šokantne prizore: djecu s autizmom gurnuli su u sobu, bacali ih na pod, držali za vrat ili ih ostavljali potpuno same, da sjede ispovraćani. Snimak potiče iz škole Whitefield u sjeveroistočnom Londonu, a u posjedu je BBC-ja.
Snimci su nastali između 2014. i 2017. godine u takozvanoj “sobi za smirenje”. Pokrenuta je policijska istraga, ali nisu podignute optužnice pa su roditelji razočarani. Škola je saopštila da su snimci pronađeni kada je u nju došlo novo rukovodstvo, nakon što su te sobe već bile zatvorene.
U tim sobama, obično bez hrane i pića, bila su zatvorena djeca s poteškoćama u učenju i teškim mentalnim poremećajima. Bilo ih je 40-ak. Šest porodica je snimak pokazalo BBC-ju sa željom da se otkriju razmjere i težina traume kojoj su djeca bila izložena.
Na snimcima se vide učenici, od kojih mnogi ne govore. Povređivani su i zlostavljani tokom dužeg vremena. Na jednom snimku se vidi kako dječak baca svoje cipele na nadzornu kameru, a osoblje je zatim utrčalo da ga zaustavi. Jedan asistent ga je tada udario.
“To mi je slomilo srce. Pa ne bih to napravila ni psu”, rekla je jedna majka, prenosi “Jutarnji list”.
Današnje smjernice propisuju da udaljavanje učenika koji ometaju nastavu mora biti privremeno, i to u objekte koji moraju biti prikladni. BBC piše i o zlostavljanju u sobama za izolaciju u drugim školama u Ujedinjenom Kraljevstvu, a kao primjer navode da je jedno dijete držano u kavezu.
Istraga je pokrenuta 2021. godine, nakon što je otkrivena USB memorija s čak 500 sati uznemirujućih snimaka iz unutrašnjosti tih soba za izolaciju. Istraga je dokazala da je šestoro zaposlenih u školi Whitefield zlostavljalo učenike, ali nisu upućeni službi koja bi im mogla zabraniti rad s djecom. Troje od njih je nastavilo da radi u školi.
Deborah, majka dječaka Jamieja, na snimku je vidjela kako se otvaraju vrata, neko udara Jamieja u leđa i on leti na pod. Ispričala je da je njen sin doživio prvi napad nakon što su ga smjestili u sobu za smirivanje, a vjeruje da je to direktno rezultiralo njegovom epilepsijom. Naime, stres može doprinijeti razvoju epilepsije ili izazvati napade kod osoba koje imaju to stanje.
Druge porodice rekle su da su im djeca razvila PTSP nakon smještaja u sobama za smirivanje. Jedna je porodica je ispričala da je njihovo dijete pretrpjelo teška psihička oštećenja te je kasnije zatvoren u mentalnu bolnicu zbog opasnosti od povreda. Roditelji su se žalili školi, ali uprkos snimcima koji su bile dokaz, nije došlo do istrage.
“To je zataškavanje s viših instanci. Ne vidim kako za ovakvo zlostavljanje niko nije odgovoran”, kaže Deborah. Nakon što su sobe zatvorene, pregled direktora zaklade koja vodi školu izvijestio je da su guverneri i član osoblja iz lokalnog vijeća, Waltham Forest, posjetili sobe, ali nije bilo nikakvih reakcija nakon njihove posjete.
Posao pregleda snimaka nadzornih kamera iz tih soba prepušten je jednoj asistentkinji, koja ih je pregledavala i upoređivala s bilješkama osoblja, a zatim je sa šefovima podijelila svoja opažanja o incidentima. Ali, i ona je propustila da prijavi upotrebu pretjerane sile. Kasnija istraga je zaključila da je i ona zažmurila na propuste, a utvrđeno je da je i sama zlostavljala dijete i gurala ga u ugao sobe. Uprkos tome, nije dobila otkaz.
Foto: Ilustracija (Screenshot/ABC7)