Kako se Amerika priprema za transfer vlasti, ključni trenutak u njenoj demokratiji?
Jedno od obeležja Sjedinjenih Država je mirna tranzicija političke moći, proces uspostavljen još 1797, kada je prvog američkog predsednika Džordža Vašingtona na funkciji nasledio Džon Adams. U srži političke tranzicije je jasna i efikasna komunikacija.
“Adekvatno organizovan – miran transfer vlasti podrazumeva da članovi odlazeće i izabrane administracije razmenjuju informacije i blisko sarađuju da bi zemlju i svet zaštitili od veoma ozbiljnih rizika”, pojašnjava analitičarka Bojd
Dok se novoizabrani predsednik Donald Tramp sprema da preuzme dužnost, sprovodi se pažljivo koordinisan proces prenosa političke vlasti sa odlazeće administracije na novu.
Reč je o mirnom procesu, dugovečnoj tradiciji, čvrstom obećanju – važnom obeležju američke demokratije.
Nakon izbora američkog predsednika, sledi niz aktivnosti pre polaganja zakletve. Period od sedamdeset šest dana od izbora možda zvuči kao prilično mnogo vremena, ali transfer političke vlasti sa odlazeće na novu administraciju nije jednostavan.
“Želimo da se pobrinemo da predsednik bude uspešan. Ako žele da analiziraju politiku koja je vođena, pomoći ćemo im tako što ćemo im preneti ono što o tome znamo i objasniti šta se dešava”, objašnjava Majkl Šurkin, bivši član Saveta za nacionalnu bezbednost.
Novoizabrani predsednik zvanično preuzima dužnost 20. januara, ali je potrebno da planiranje počne mnogo ranije.
„To je izuzetno obiman posao. Naša organizacija pokušala je da ohrabri predsedničke kandidate da proces planiranja otpočnu tokom proleća izborne godine. Naravno, oni su usredsređeni da pobede na izborima, ali je takođe potrebno da oforme posebnu organizaciju koja bi razmotrila stotine hiljada radnih biografija da bi odbarali adekvatne kandidate za mesta u administraciji“, objašnjava Valeri Smit Bojd iz Centra za predsedničku tranziciju.
Angažovanje kadrova za pozicije u državnoj administraciji nije lak zadatak. Za brojne funkcije potrebne su potvrde Senata, kao i bezbednosne provere.
„Političku tranziciju smatramo periodom ranjivosti jer politički imenovani kadrovi sa viših pozicija napuštaju administraciju. Imenovanje novih kadrova može potrajati a to, opet, može doprineti izazove u komunikaciji ili razumevanju pravila i odgovornosti“, dodaje analitičarka Valeri Smit Bojd.
Jedno od obeležja Sjedinjenih Država je mirna tranzicija političke moći, proces uspostavljen još 1797, kada je prvog američkog predsednika Džordža Vašingtona na funkciji nasledio Džon Adams. U srži političke tranzicije je jasna i efikasna komunikacija.
“Adekvatno organizovan – miran transfer vlasti podrazumeva da članovi odlazeće i izabrane administracije razmenjuju informacije i blisko sarađuju da bi zemlju i svet zaštitili od veoma ozbiljnih rizika“, pojašnjava analitičarka Bojd.
Naposletku, funkcionalna demokratija važnija je od toga ko je pobednik izbora.
„Da bi demokratija funkcionisala, potrebno je da sve strane shvate da je, dok funkcioniše, sistem važniji od njih samih. Sistem je važniji od toga da li je vaš kandidat pobedio ili ne. Mislim da je to istorijski važan razlog zbog kog je američka demokratija bila toliko stabilna i tako relativno uspešna“, zaključuje za Glas Amerike Majkl Šurkin, bivši član Saveta za nacionalnu bezbednost.
Dok se zemlja sprema za inauguraciju novoizabranog predsednika, proces tranzicije je podsetnik da iza kulisa postoje ljudi čiji je zadatak da demokratija, kao sistem, funkcioniše.
Izvor: Glas Amerike
Foto: Glas Amerike