Haris Koljenović istrčao svoj treći Njujorški maraton
“New York Half Marathon sam istrčao u vremenu 1h:15min na veoma teškoj stazi. Njujork ima najteže trke na svijetu, to će vam reći svi koji su ih trčali. Želja mi je da istrčim New York Marathon ispod 2h:30min, ali za tako nešto potrebna je podrška moje države”, priča Koljenović
Haris Koljenović je istrčao i svoj treći Njujorški maraton.
Dugoprugaš, rodom iz Gusinja, došao je prvi put u SAD da trči slavni New York Marathon 2015. godine – u međuvremenu se preselio u “Veliku jabuku”, a pored njujorških maratona istrčao je još i jedan Brooklyn maraton!
“New York Half Marathon sam istrčao u vremenu 1h:15min na veoma teškoj stazi. Njujork ima najteže trke na svijetu, to će vam reći svi koji su ih trčali. Želja mi je da istrčim New York Marathon ispod 2h:30min, ali za tako nešto potrebna je podrška moje države”, priča za Feral.bar Koljenović.
Naš sagovornik je već 12 godina u crnogorskoj atletici. Uz pomoć Branislava Maslovarića takmičio se za bjelopoljsko Jedinstvo na državnom prvenstvu u polumaratonu, “jer nisam mogao da nastupam na takmičenjima bez kluba”.
“Moj veliki prijatelj, čuveni crnogorski dugoprugaš Dragoljub Koprivica, me prati i pomaže treninzima virtuelno, tako da sam uspio da istrčim nekoliko ličnih rekorda na srednjim i dugim prugama. U Njujorku sam na stazi gdje treniram upoznao čuvenog olimpijca Murada Marofita, jednog od najboljih dugoprugaša na svijetu, sa kojim sam uspio da istrčim sve lične rekorde. Pripremao sam se njim, pomogao mi je kao prijatelj i trener”, dodaje Koljenović.
Haris je lani ostvario sve lične rekorde – 5 av mile road trka – 4 min:22 sek, 5 km-16:03, 15 km-51:24, 10milja-54:40.
Najveća mentalna i emocionalna podrška mu je, naglašava, supruga koja mu je i lični fotograf.
Sportski cilj mu je jasan – da trči na međunarodnim takmičenjima na srednjim i dugim prugama i da predstavlja Crnu Goru u još boljem svijetlu, sa još boljim rezultatima.
Ističe da nije lako raditi i istovremeno intenzivno trenirati.
“Ni ovdje ni u Americi nije sjajno i bajno, nego mora da se radi, a trčanje spada u najteže sportove i zahtijeva puno posvećenosti, ali ubijeđen sam da mogu istrčati još jače rezultate. Za to je potrebno ići u kamp na većoj nadmorskoj visini, tri nedjelje, a za to mi je potrebna finansijska podrška atletske federacije”, ukazuje Koljenović.
Na kraju razgovora za Feral.bar imao je i poruku za sve koji razmišljaju o bavljenju atletikom, ili tek počinju da trče.
“Budite uporni i istrajte u tome, jer svi smo mi bili nekad početnici. Uporni rad i trud se sigurno isplate, ali koliko je važna fizička, još toliko je bitna mentalna spremnost. Zahvaljujem se svima koji mi pružaju ogromnu podršku i ovdje u Americi i u Crnoj Gori”, zaključio je Koljenović.
Izvor: Feral.bar
Foto: Haris Kolenović (Privatna arhiva)