Užas u Draču: Otac uzeo djecu kao taoce, pa zapucao iz kalašnjikova (VIDEO)

Policija je više puta pozivala Aleksa da pusti djecu i da se preda, što je on odbijao i pucao je iz kalašnjikova kroz prozor. Prilikom upada u stan policija je pronašla kalašnjikov, veću količinu municije kao i 18 čaura. Prema navodima policije, djeca su spasena i nisu povrijeđena

Prava drama odigrala se tokom noći u Draču gdje je muškarac (40) uzeo svoje dvoje djece stare 6 i 11 godina kao taoce i počeo da puca iz kalašnjikova. Aleks Marku (40) ispalio je više hitaca u stanu, nakon čega su preplašene komšije pozvale policiju.

Aleks Marku (Foto: društvene mreže)

Brojne policijske ekipe su ubrzo stigle na lice mjesta, a nakon višečasovnih pregovora policija je jutros uspjela da spase djecu i da uhapsi osumnjičenog.

Sve je počelo sinoć oko 2.20 časova, kada su uznemirene komšije pozvale policiju i rekli da neko puca unutar zgrade.

Prilikom provjere na licu mjesta ustanovljeno je da se pucnjava odvija u iznajmljenom stanju. Ustanovljeno je da je Aleks, koji živi u Ležu, iznajmio stan na sedam dana i da je tu doveo svoje dvoje maloljetne djece.

DurrësQëlloi me armë zjarri, nga banesa ku mbante peng 2 fëmijët e tij të mitur, pas disa orësh negociata, RENEA hyri në banesë dhe liroi fëmijët. Gjithashtu, RENEA vuri në pranga autorin dhe i sekuestroi armën e zjarrit kallashnikov.Rreth orës 02:20, Policia e Durrësit është njoftuar se dëgjoheshin të shtëna me armë zjarri, në ambientet e një pallati, në një apartament të lëshuar me qira, pranë zonës së quajtur “Shkëmbi i Kavajës”.Menjëherë, shërbimet e Policisë kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe nga veprimet e para rezultoi se banesa nga ku qëllohej me armë zjarri, ishte marrë me qira javore, nga shtetasi A. M., 40 vjeç, banues në Lezhë dhe se dyshohej se brenda saj ky shtetas mbante peng 2 fëmijët e tij të mitur, 6 dhe 11 vjeç.Policia e Durrësit kërkoi ndihmën e Repartit Special “RENEA”, pasi duhej ndërhyrje e specializuar për të mos rrezikuar jetën e fëmijëve në banesë dhe të punonjësve të Policisë.Në vendngjarje shkoi Reparti Special “RENEA”, i cili i bëri thirrje 40-vjeçarit që të dorëzohej, por ai vijoi të qëllonte nga dritarja e apartamentit.Pas disa orësh negociata, nga Njësia e Negocimit e Repartit “RENEA”, dhe me ndërhyrjen e specializuar të njësive të RENEA-s, në bashkëveprim me strukturat e DVP Durrës, nën masa të larta sigurie, u bë i mundur neutralizimi dhe kapja e shtetasit A. M., të cilit në banesë iu gjet një armë zjarri kallashnikov, një krehër me fishekë, si dhe 18 gëzhoja në brendësi të banesës.Gjithashtu, Policia nxorri të 2 fëmijët, të cilët janë në gjendje të mirë shëndetësore dhe po iu jepet asistencë me psikologë.40-vjeçari është shoqëruar në Polici, për veprime të mëtejshme procedurale.Për motivet që shtynë 40-vjeçarin në këtë ngjarje, do të japim informacion në vijim.

Posted by Policia e Shtetit on Tuesday, May 14, 2024

Policija je više puta pozivala Aleksa da pusti djecu i da se preda, što je on odbijao i pucao je iz kalašnjikova kroz prozor.

Prilikom upada u stan policija je pronašla kalašnjikov, veću količinu municije kao i 18 čaura.

Prema navodima policije, djeca su spasena i nisu povrijeđena.

U ovom trenutku, prenosi “Blic”, nije poznato zašto se A. M. odlučio na ovakav korak.

Foto: Printscreen

 

Idi na VRH
error: Content is protected !!