Pušten u rad podmorski kabl između CG i Italije, Đukanović poručio: Pokazujemo da smo dorasli da budemo dio razvijene Evrope (VIDEO)

Danas, više nego ikada u istoriji, energetska stabilnost predstavlja ključni element nacionalne i međunarodne bezbjednosti. Ona je mnogo pouzdanija pristupom zajedničkom energetskom tržištu. Tako će i naši sadašnji i planirani proizvodni kapaciteti doživjeti punu tržišnu valorizaciju. Takođe, podmorski dvosmjerni kabl obezbjeđuje Crnoj Gori lak i pristupačan uvoz električne energije i omogućava da u punoj mjeri iskoristi prednosti pozicije dijela integrisanog energetskog tržišta. Sa aspekta razvojne filozofije, ovaj projekat sublimira principe koje smo javno proklamovali kada smo krenuli na naš tranzicioni put. To su: otvorenost, slobodna razmjena i vizija Crne Gore kao dijela jedinstvenog evropskog tržišta”, kazao je Đukanović

Foto: Kabinet predsjenika Crne Gore 

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je danas prilikom puštanja u rad podmorskog kabla (Projekat Terna) između Crne Gore i Italije da je ovaj projekat veliki ne samo za ove dvije države, već i Balkan i Evropu.

“Ovo je veliki dan za Crnu Goru i Italiju, dvije tradicionalno prijateljske zemlje, koje je Jadransko more spojilo zauvijek. Od danas još čvršće. Završetkom grandioznog projekta za 21. vijek – podmorske elektro-energetske konekcije, koju puštamo u rad. Vjerujem da nam je svima čast što smo dio ovog velikog događaja. Velikog ne samo za naše države, već i za Balkan i Evropu”, rekao je Đukanović

Dodao je da je prošlo samo tri godine od polaganja prve sekcije energetskog kabla sa crnogorske strane, a danas na jednoj i drugoj obali “već svjedočimo djelu vrijednih neimara, trijumfu vizije, pregnuća i znanja, ovom savremenom tehnološkom ostvarenju”.

“Projekat podmorske elektro-energetske konekcije predstavlja ne samo čvrstu energetsku vezu između Crne Gore i Italije, između Balkanskog i Apeninskog polustrva, već model dalje integracije evropskog kontinenta. Ovo je konkretan primjer evropskih integracija. Primjer šta zemlja članica i cijela EU mogu dati Crnoj Gori i zemljama Zapadnog Balkana. Ali i obrnuto – šta Crna Gora i zemlje Zapadnog Balkana mogu dati EU. Primjer saradnje, pametnog ulaganja i brige o zajedničkoj budućnosti”.

Đukanović je rekao da je ovo jedan od mega-razvojnih projekata koji mijenjaju ekonomsku fizionomiju našeg društva, zauvijek i nabolje.

“Danas, više nego ikada u istoriji, energetska stabilnost predstavlja ključni element nacionalne i međunarodne bezbjednosti. Ona je mnogo pouzdanija pristupom zajedničkom energetskom tržištu. Tako će i naši sadašnji i planirani proizvodni kapaciteti doživjeti punu tržišnu valorizaciju. Takođe, podmorski dvosmjerni kabl obezbjeđuje Crnoj Gori lak i pristupačan uvoz električne energije i omogućava da u punoj mjeri iskoristi prednosti pozicije dijela integrisanog energetskog tržišta. Sa aspekta razvojne filozofije, ovaj projekat sublimira principe koje smo javno proklamovali kada smo krenuli na naš tranzicioni put. To su: otvorenost, slobodna razmjena i vizija Crne Gore kao dijela jedinstvenog evropskog tržišta”, kazao je Đukanović.

Predsjednik Crne Gore je u svom govoru kazao da je svjetski progres utemeljen prevashodno na relizaciji dobrih ideja, prenose “Vijesti”.

“S ponosom možemo svjedočiti kako našu filozofiju otvorenosti podržavamo infrastrukturnim poslovima gigantskih razmjera. Ovim konkretno pokazujemo da naša zalaganja za evropske vrijednosti i dostizanje evropskog kvaliteta života nijesu retorička, već veoma praktična. Kroz posvećen rad Vlade u četiri mandata, projekat smo završili i doveli do komercijalne upotrebe. Crna Gora će imati značajne prihode po osnovu 20% udjela CGES-a u ukupnom kapacitetu kabla. Kroz veću iskorišćenost 400 kV mreže, smanjićemo gubitke u prenosu i podići nivo tehničke otpornosti energetskog sistema. U konačnom, prihodi od tranzita i zakupa prenosnih kapaciteta uticaće na smanjenje troškova korisnika prenosnog sistema. Ovaj projekat će pružiti značajno veći kapacitet, sigurnost i pouzdanost prenosne mreže, omogućavajući pretpostavke za nesmetano obavljanje biznisa i kvalitetniji život naših građana. U ovom poslu dokazali smo stručnu, tehničku i kadrovsku osposobljenost za saradnju s najboljima, kapacitet da Crna Gora bude pouzdan partner u realizaciji značajnih prekograničnih, evropskih infrastrukturnih projekata”, rekao je Đukanović.

Dodao je da podmorska elektro-energetska konekcija nije samo energetska spona koja povezuje Zapadnu i Jugostočnu Evropu. 

Đukanović je poručio da će integracija našeg tržišta električne energije sa stabilnim italijanskim tržištem doprinijeti i stvaranju novih poslovnih prilika i generisanju prihoda ne samo za Crnu Goru, već i za sve zemlje regiona.

“Danas na konkretan način pokazujemo da smo dorasli da budemo dio razvijene Evrope i to u najzahtjevnijoj oblasti u kojoj znanje i stručnost jasno dolaze do izražaja. Posebno želim da zahvalim našim italijanskim prijateljima iz nadležnih državnih resora i kompanije Terna, sa kojima smo dijelili istu razvojnu viziju i istu posvećenost zajedničkom integracionom cilju. Takođe, zahvaljujem i globalnim svjetskim liderima u oblasti izrade i postavljanja podmorskih kablova i pratećih postrojenja – kompanijama: Tošiba, Neksans i Prismian, zato što su dio svog znanja, tehnoloških inovacija i korporativne kulture ugradili u objekat koji danas svečano otvaramo. Ovako snažna međunarodna povezanost posebno dobija na značaju sada, kada se Zapadni Balkan suočava sa političkim usporavanjem procesa integracija. Siguran sam da pristup koji smo demonstrirali sa italijanskim prijateljima i partnerima, uz značajnu podršku i dobru volju zemalja regiona i evropskih partnera, predstavlja dokaz naše sposobnosti da budemo dio zajedničkog tržišta”, rekao je Đukanović.

On vjeruje da na ovaj način “vodimo najbolju integracionu politiku, koja će odstraniti sve trenutne i eventualno buduće političke prepreke, i otvoriti nove mogućnosti za sve”.

“Pozivam potencijalne investitore iz Italije, kao i iz drugih zemalja, da zajedno radimo na izgradnji novih održivih izvora zelene energije u Crnoj Gori. Mi sve više računamo na obnovljive izvore energije – na vjetar i sunce, kako bi se zaštitili od rizika snabdijevanja, naročito imajući u vidu klimatske promjene. Računamo i na prednosti koje nudi kombinacija tehnologija, kontinuirana proizvodnja fotonaponske energije tokom dana i energije vjetra noću. Korišćenje obnovljivih izvora energije osim što povećava energetsku efikasnost, smanjuje emisije gasova staklene bašte u kopnenom saobraćaju. Pouzdanijem snabdijevanju može znatno doprinijeti i modernizacija mreže. Zato koristim priliku da pozovem Ternu da nastavimo saradnju i radimo na razvoju pametnih mreža za prenos i distribuciju električne energije u Crnoj Gori, koja će se širiti na region. I na kraju, siguran sam da je ovaj kvalitetan projekat dobra osnova za naše dalje zbližavanje i povezivanje, da danas činimo veliki korak naprijed u učvršćivanju povjerenja, toliko potrebnog našim prostorima, a rekao bih toliko potrebnog u ovom trenutku i Evropi. Neka nam je svima sa srećom”, zaključio je Đukanović.

Predsjednik Italije Serđo Matarela saopštio je da je projekat pravi energetski most između EU i Balkana.

“Ova infrastruktura predstavlja važno čvorište i za Italiju i za Evropu. Današnja ceremonija označava trenutak od izuzetnog značaja u našim međusobnim odnosima”, rekao je Matarela ističući odlične političke odnose dvije zemlje.

“Italija snažno je uvjerena da je sudbina svih zemalja Balkana neodvojiva. Put kojim je CG krenula ka EU zaslužuje podršku da može biti podsticaj i za druge zemlje u regionu. Realizacija ovog projekta predstavlja dali podsticaj dobre saradnje”, naveo je Matarela.

Predsjednica “Terne” Katia Bastioli saopštila je da prisustvo predsjednika na obje strane Jadrana ukazuje čast i predstavlja za Ternu događaj od istorijskog značaja. Predstavlja vezu dvije države koja će se ovim projektom dodatno jačati, kazala je ona.

“Inovativna innfrastruktura, u pogledu ekološke održivosti, presudna je za integraciju tržišta električne energije. Energetski sistem igra ključnu ulogu u promjeni modela ka ključnoj ekonomiji”, rekla je ona, prenosi rtcg.me.

“Neophodno je zacrtati strategiju potpune integracije obnovljivih izvora, obezbijediti sigurnost pristupa energiji po niskim cijenama. S ove tačke gledišta infrastruktura između CG i Italije donijeće benefite obijema državama,” kazala je ona dodajući da je Terna ponosna što je realizovala projekat. 

Komentari

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Idi na VRH
error: Content is protected !!