Oborena smrtna presuda Srbinu u Americi: Avram 25 godina čeka ubrizgavanje otrova injekcijom, ne zna ni za mobilni telefon
“Posle skoro 25 godina i više puta potvrđene kazne i odbijenih navoda odbrane, Federalni sud, tačnije sudija Džejms Mahan, je 19. juna oborio presudu i naložio izricanje nove. Sudija je naveo da je prekršeno načelo ‘habeas corpus’, tačnije da Nika nije obavešten o svojim pravima kada je uhapšen. Takođe, Nikini advokati po službenoj dužnosti ga nisu obavijestili da možeij da kontaktira tadašnji konzulat SFRJ radi pravne pomoći, dobijanja prevodioca, što se kosi sa Bečkom konvencijom. Predstoji razmatranje presude pred Apelacionim sudom, što ne znači da presuda neće biti ponovljena, ali posle toliko godina pravne borbe to predstavlja uspjeh”, ističe konzul Radulović
Avram Nika
Srpski državljanin Avram Nika iz Vladimirovaca kod Pančeva osuđen je 10. jula 1995. na smrt zbog ubistva Edvarda Smita na državnom putu br. 80 u Nevadi. Tako je postao prvi i za sada jedini državljanin Srbije koji je u Americi osuđen na smrtnu kaznu.
Već pune 24 godina Avram, zatvorenik pod brojem 46984 u zatvoru Eli, najozloglašenijem u Nevadi, čeka da se nad njime izvrši najstroža kazna – ubrizgavanje smrtonosne doze otrova injekcijom.
“Međutim, prema najnovijim informacijama koje smo dobili od konzula Republike Srbije u Čikagu Dejana Radulovića, odlukom Federalnog suda distrikta Nevade, smrtna presuda Avramu Niki je ukinuta i sud će morati da donese novu o roku od 60 dana”, prenosi “Kurir”.
PRESUDA PALA ZBOG BEČKE KONVENCIJE
“Posle skoro 25 godina i više puta potvrđene kazne i odbijenih navoda odbrane, Federalni sud, tačnije sudija Džejms Mahan, je 19. juna oborio presudu i naložio izricanje nove. Sudija je naveo da je prekršeno načelo ‘habeas corpus’, tačnije da Nika nije obavešten o svojim pravima kada je uhapšen. Takođe, Nikini advokati po službenoj dužnosti ga nisu obavijestili da možeij da kontaktira tadašnji konzulat SFRJ radi pravne pomoći, dobijanja prevodioca, što se kosi sa Bečkom konvencijom. Predstoji razmatranje presude pred Apelacionim sudom, što ne znači da presuda neće biti ponovljena, ali posle toliko godina pravne borbe to predstavlja uspjeh”, ističe Radulović i dodaje da najveće zasluge za to idu pravnom timu koji već godinama radi na ovom slučaju, a sastavljen je od javnog branioca, advokata i pravne službe Generalnog konzulata u Čikagu, koji je sve vreme pružao podršku i učestvovao u slučaju.
“U toj borbi su nam pomogli Ministarstvo spoljnih poslova i drugi državni organi. Ukazivali smo na manjkavosti sudskog procesa u kome je Avram Nika osuđen, a jedan od njih je bio i to što kao diplomatsko predstavništvo nismo bili obaviješteni o slučaju, samim tim nismo mogli našem državljaninu da pružimo adekvatnu pomoć. Ja sam zaista srećan zbog toga, kao i javna braniteljka, Amerikanka koja je bila veoma posvećena ovom slučaju. Nadamo se i vjerujemo u srećan ishod i očekujemo dobre vijesti iz Nevade”, kaže za Serbian Times odlazeći konzul Dejan Radulović, prenosi “Kurir”.
Imali ste prilike da obiđete Avrama Niku. U kakvom je psihofizičkom stanju?
“Kada sam se pakovao za odlazak psihički sam se pripremao, razmišljajući o tome šta da kažem čovjeku koji je toliko dugo u zatvoru i možda je već izgubio svaku nadu. Ali, na moje iznenađenje, zatekao sam ga u dobrom stanju, s obzirom na okolnosti. On je prosto prihvatio to što mu se dešava, prilagodio se tom životu kakav jeste. Taj susret je bio dirljiv na razne načine, kako zbog porodice, tako i zbog okolnosti koje su se promijenile za ovih 25 godina. On ne zna ništa o mobilnim telefonima, tehničkim pomagalima, mnogim stvarima koje su naša svakodnevica. Naš razgovor se uglavnom sveo na to koliko se svijet promijenio za vrijeme koje je on proveo u zatvoru. Nadam se da će pravna borba dati rezultate i da će on biti u situaciji da se jednog dana i sam upozna sa civilizacijskim promenama.
Porodica Avrama Nike je siromašna, nije u stanju ni da mu obezbedi advokata, niti da ga obiđe…
“Baš tako, ali moram da istaknem da sva ova pomoć koju mu pružamo ne ide na teret poreskih obveznika Srbije. Od početka na slučaju pro bono radi advokatska kancelarija Freshfileds Bruckhaus Deringer US LLP iz Vašingtona. Slučaj Avrama Nike je za mene bio poseban i sa velikim žarom sam komunicirao sa advokatima i pravobraniocem ne bi li našli načine da mu pomognemo. Takvih slučajeva na sreću više nisam imao i nadam se da neću”, zaključuje konzul Dejan Radulović.
POKVARENA KOLA I ZLA SUDBINA
A sve je počelo tog 26. avgusta 1994. kada je Avram Nika, rodom iz Vladimirovca kod Pančeva, krenuo na avion u Čikago kako bi poslije nekoliko godina provedenih na radu u Kaliforniji, gdje se u međuvremenu oženio i dobio sina, vratio u selo i obišao roditelje i braću.
Prema presudi suda, u sumrak, na državnom putu ka aerodromu, Avramu se pokvario automobil. Niko nije želio da stane da mu pomogne i šlepa ga. Poslije izvjesnog vremena, Avramuse obradovao kada je vidio automobil koji se zaustavlja i vozača koji izlazi. Nije očekivao da će nada da će stići na avion za Beograd na vrijeme uskoro biti ugašena. Edvard Smit je stao samo da opljačka Avrama, ne da mu pomogne.
“Moj brat je skočio na njega, uhvatio ga za pištolj i pali su na put da se rvaju. Osjetio je ispod njega valjda čekić, ili ključ neki, nekoliko puta ga je udario dok nije popustio. U tom rvanju opalio je i pištolj. Valjda pravo u čelo”, objasnio je svojevremeno za “Telegraf” njegov rođeni brat Sveta Nika, koji i danas živi u Vladimircima.
Kada je Avram video šta je uradio, uzeo je napadačeva kola i krenuo put Čikaga, gdje je na aerodromu i uhapšen. Presuda je donešena vrlo brzo, posle svega par mjeseci.
OBARANJE PRESUDE I BURNE REAKCIJE
Obaranje presude Avramu Niki izazvalo je burne reakcije u Nevadi.
Tužilaštvo je poručilo da je iznenađeno i nije htjelo da komentariše odluku. Ali je zato Trejsi Smit, udovica ubijenog Edvarda Smita, poručila za lokalne medije da će prisustvovati ročištu gdje treba da se odluči o daljoj sudbini ubice njenog muža:
“Ovaj grad me zna, Reno će me zapamtiti zato što moram da budem tamo kada se bude donosila presuda. Moram da predstavljam narednika Edvarda Smita. Sudija je odlučio da ne bude smrtne kazne koju moja ćerka i ja čekamo. Iako je prošlo 25 godina, to ne znači smo išta zaboravile. Zbog čega je sudija više brinuo o tome šta se njemu (Niki) desilo u Srbiji, a ne o čovjeku koji je bio vojnik SAD”, izjavila je Trejsi Smit.
Komentari