Bijela kuća objavila istorijsku fotografiju: Trump drži telefon dok Netanyahu polaže račune Kataru
Razgovor se odvijao u trenutku povećanih tenzija, nakon što je Katar snažno osudio svaki pokušaj ugrožavanja svog suvereniteta. Katarski premijer istaknuo je da je “zaštita građana i stanovnika Katara glavni prioritet”, naglašavajući da izraelsko izvinjenje za napad na Dohu nije čin dobre volje, već priznanje greške i obećanje da se incident neće ponoviti
Bijela kuća objavila je fotografiju koja prikazuje američkog predsjednika Donalda Trumpa i izraelskog premijera Benjamina Netanyahua tokom telefonskog razgovora sa katarskim premijerom Mohammedom bin Abdulrahmanom Al Thanijem.
Na crno-bijeloj fotografiji, snimljenoj u Ovalnom uredu, vidi se Trump kako sjedi zamišljen, držeći telefonsku centralu u rukama, dok Netanyahu vodi razgovor.
Atmosfera djeluje napeto i ozbiljno, a izrazi lica dvojice lidera dodatno naglašavaju važnost trenutka.
Razgovor se odvijao u trenutku povećanih tenzija, nakon što je Katar snažno osudio svaki pokušaj ugrožavanja svog suvereniteta. Katarski premijer istaknuo je da je “zaštita građana i stanovnika Katara glavni prioritet”, naglašavajući da izraelsko izvinjenje za napad na Dohu nije čin dobre volje, već priznanje greške i obećanje da se incident neće ponoviti.
“Netanyahuova isprika nije usluga. To je najosnovnije pravo, a najvažnije je obećanje da nas više neće napadati”, rekao je Al Thani, dodajući da Katar sada želi doprinijeti okončanju rata.
Kako prenosi portal Klix, portparol katarskog ministarstva vanjskih poslova Majed Al-Ansari izjavio je da izraelsko izvinjenje predstavlja priznanje odgovornosti izraelskog premijera i svojevrsnu garanciju da se napad neće ponoviti.