Tito je primio specijalan poklon od Džona Lenona i Joko Ono: “Dragi gospodine, u paketu vam šaljemo…”

Vjeruje se da je Joko Ono bila idejni autor ove “konceptualne akcije”. Nije poznato koliko svjetskih državnika se odazvalo pozivu poznatog para, a donekle je misterija i kako je postupio Tito

Legendarni Džon Lenon i njegova supruga Joko Ono krajem 1969. godine sproveli su u djelo mirovnu kampanju “Rat je završen” (“The war is over”) koja je za cilj imala mobilizaciju javnosti u cilju okončanja sukoba širom svijeta, a prije svega u Vijetnamu.

Sa svojim prepoznatljivim bilbordima i čuvenim konferencijama za štampu koje su Lenon i Joko držali iz kreveta, ova kampanja postala je legendarna.

Ipak, nešto malo prije nje, u ljeto 1969. par je izveo još jednu, danas manje poznatu akciju nazvanu “Acorns” (“Žirovi”).

U sklopu nje, Lenon i Joko su pisali na adrese 50 svjetskih državnika. Jedno od tih pisma bilo je upućeno i predsjedniku tadašnje SFRJ Josipu Brozu Titu, piše “Kurir”.

Foto: Instagram (Saša Broz)

“Dragi gospodine, u ovom paketu šaljemo vam dvije žive skulpture – dva žira – u nadi da ćete ih posaditi u svojoj bašti i odgojiti u dva hrasta za mir u svijetu”, stoji u pismu adresiranom na Tita uz “s ljubavlju” i potpise Džona Lenona i Joko Ono.

Vjeruje se da je Joko Ono bila idejni autor ove “konceptualne akcije”. Nije poznato koliko svjetskih državnika se odazvalo pozivu poznatog para, a donekle je misterija i kako je postupio Tito.

Kao i mnogi drugi pokloni koje je Tito dobijao, žirovi su, prema protokolu, prvo poslati na laboratorijsku analizu kako bi se utvrdilo da ne predstavljaju neku skrivenu opasnost. Nakon što je ustanovljeno da zapravo jeste riječ o dva obična žira, donijeti su u rezidenciju predsjednika.

Jugoslovenska ambasada u Londonu dobila je dopis da se zahvali Lenonu na simboličnom poklonu, a Tito je obaviješten da je “izvesni gospodin Lenon, član u svijetu poznatog ansambla Bitlsi”, poslao dva žira uz molbu da se oni zasade kao simbol mira i želje da rat u svijetu prestane”.

Izvjesno je da je Tito vidio pismo i žirove.

Postoji dokument sa njegovim potpisom kojim je odobrena sadnja. Nažalost, ukoliko oni tada i jesu bili zasađeni, danas niko sa sigurnošću ne može da kaže koji hrastovi su u pitanju, niti da li su preživjeli do današnjeg dana.

Foto: Josip Broz Tito (Screenshot)

 

Idi na VRH

error: Content is protected !!