Otac Saška Gešovskog otvorio dušu: “Pratio sam ga u vojsku u Split, a onda mi se vratio u sanduku…”
“Bio sam 6. maja 1991. godine na dužnosti kao policajac u gradu. U jednoj trgovini gdje sam tad prolazio bila je upaljena televizija. Slučajno sam se zagledao u nju, bio je upaljen program TV Beograd. Voditeljka je kratko izvijestila: na protestu u Splitu ubijen je vojnik Saško Gešovski iz Kavadaraca. Kolege su me tada odveli kući da se smirim. Nakon njegove smrti ostala mi je samo ćerka Tatjana”, rekao je Goce Gešovski
Postavljanje spomen-ploče Sašku Gešovskom koji je poginuo 6. maja 1991. pred zgradom Banovine, tadašnjom Vojnopomorskom oblasti JNA, nije izazvalo reakcije samo u Splitu. Vijest o postavljanju ploče stigla je i do domovine pokojnog Saška – Makedonije. Tamošnji portali prenijeli su, u pozitivnon tonu, vijest o odluci gradske Komisije. Čuo ju je i 79-godišnjak iz Kavadaraca – Goce Gešovski, piše Slobodna Dalmacija.
“Kad sam čuo da će u Splitu podići spomen-ploču mom sinu bio sam srećan. Saško je bio dobar dečko. Bio je odani navijač Jugoplastike. Poginuo je za tuđi interes. Sjećam se kao juče, otpratio sam ga na stanicu u Negotin Vardarski odakle je otišao sa služi vojsku u Splitu. Vratio mi se u sanduku”, rekao je za Slobodnu Dalmaciju otac pokojnog Saška Gešovskog.
Goce Gaešovski (YouTube/Screenshot)
Penzionisani policajac živi i samački provodi svoje dane otkako je ostao udovac u svom stanu u Kavadarcima, u kojem se rodio i njegov pokojni sin Saško.
“Bio sam 6. maja 1991. godine na dužnosti kao policajac u gradu. U jednoj trgovini gdje sam tad prolazio bila je upaljena televizija. Slučajno sam se zagledao u nju, bio je upaljen program TV Beograd. Voditeljka je kratko izvijestila: na protestu u Splitu ubijen je vojnik Saško Gešovski iz Kavadaraca. Kolege su me tada odveli kući da se smirim. Nakon njegove smrti ostala mi je samo ćerka Tatjana”, rekao je Goce Gešovski.
Smrt 19-godišnjeg Makedonca u Splitu ostala je duboko utisnuta u svijest stanovnika njegovog rodnog gradića na jugu Makedonije. U Kavadarcima je dan nakon Saškove smrti održan protestni skup na kojem je učestvovalo gotovo cijelo stanovništvo grada i okoline, kako bi iskazalo svoj revolt zbog smrti sugrađanina. Na gradskom trgu su tada zapalili svijeće u čast Gešovskom. Njegovo tijelo je vojnim helikopterom prebačeno u njegovo rodno mjesto. Sahrani je prisustvovalo više od 20 000 građana, a u Kavadarcima je proglašena trodnevna žalost.
Trideset tri godine nakon smrti Saške Gešovskog Opština Kavadarci izabrala je na javnom nadmetanju idejno rješenje za izgradnju triju fontana u spomen na Saška Gešovskog, prvu žrtvu koju je Makedonija dala tokom raspada SFRJ. Fontana je otvorena 2024. godine, 6. maja, na godišnjicu smrti Gešovskog. Sastoji se od središnje kružne fontane s visokim mlazom vode i dvije polukružne fontane koje su izrađene od tamnog materijala koje okružuju središnju fontanu.
Gradonačelnik Kavadaraca Mitko Jančev rekao je novinarima Slobodne Dalmacije da uspomena na Saška u Kavadarcima živi jer “ako sebe poštujemo, poštovaće nas i drugi”.
“Fontana je napravljena baš na tom mjestu u Kavadarcima jer se s nje gleda na zgradu u kojoj je odrastao Saško i u kojoj žive njegovi roditelji. To je pedeset metara vazdušne udaljenosti. Smatram da je pozitivno što će se spomen-pločom u Splitu komemorirati Saško. Ali, istovremeno želim da naglasim da to ne treba da služi da bi se iko pronašao uvrijeđenim.
Obrambeni rat koji je vodila Hrvatska nije bio između Hrvata i Makedonaca, jer smo mi dva bratska naroda. Poruka treba da bude da nikada više ne budemo u situaciji da mladić poput Saška pogine, to je ono bitno. Vrlo je važno shvatiti da spomenici koje podižemo predstavljaju otisak našeg vremena. A Makedonija i Hrvatska bile su i ostaće prijateljske zemlje”, rekao je gradonačelnik Kavadaraca Mitko Jančev, prenosi “Jutarnji list”.
Foto: Saško Gaešovski (YouTube/Screenshot)