Evropska zemlja blagostanja u panici: “Djeca vojnici” počeli da ubijaju i na njihovim ulicama, sve počinje SMS porukom…
Nersund kaže da su Norvežani godinama sa zabrinutošću promatrali kako se kriminal u Švedskoj širi i postaje sve nasilniji. Norveška policija sumnja da je napad bombom u obližnjem gradu Drøbaku takođe djelo švedskih bandi. Sigurni su da sada djeluju u svih 12 policijskih okruga Norveške, zbog nedavnog proširenja operacija
Švedska se bori s epidemijom kriminala i širenjem bandi, što uznemirava i susjedne zemlje. Ove godine, oko 195 pucnjava i 72 napada bombama ugasilo je 30 života i potkopalo osjećaj sigurnosti građana širom zemlje. U Norveškoj, bivša ministarka pravosuđa, Sylvi Listhaug, pozvala je zemlju da bude oprezna zbog klizanja prema “švedskim uslovima”, prenosi ugledni Politico.
Christer Nersund bio je u svojoj kući na ivici norveškog grada Mossa prošle zime, kad je čuo pucnjeve. Prvo je pomislio da je možda došlo do saobraćajne nesreće, ali kad je vidio kako vozila hitne pomoći jure prema obližnjoj sportskoj dvorani i parku, shvatio je da se dogodilo nešto ozbiljno.
Švedski gangsteri pronašli su svog rivala i pokušali ga ubiti. Ostavili su ga da iskrvari u snijegu, nekoliko metara udaljenog od djece koja su trenirala rukomet. Helikopterom je bio prebačen u bolnicu i preživio. Policija je uhapsila trojicu muškaraca koje povezuju s napadom u Švedskoj i izručila ih Norveškoj.
“Nije me lako uplašiti, ali ono što se dogodilo te noći uznemirilo je ljude”, rekao je Nersund za Politico.
Kasnije su otkriveni detalji napada. Sve je započelo SMS porukom koja je sadržavala vrijeme i mjesto sastanka, uz tip automobila u kojem su osumnjičeni putovali – “Peugeot 208”. Detalji se poklapaju s metodom koju redovno koriste švedske bande, pozivajući svoje suparnike na lažni “poslovni dogovor”.
Uslijedilo je devet pucnjeva, jurnjava policije na mjesto događaja, dok su osumnjičeni pobjegli na obližni auto-put i južno preko granice u Švedsku. U nadolazećim sedmicama, švedska i norveška policija pronašle su iznajmljeni “peugeot”, uhapsila dvojicu u gradu Göteborgu i trećeg u Stockholmu, nakon što su pronašli inkriminirajuće dokaze u njegovom mobitelu.
Građani Mossa jasno se sjećaju pucnjave, iako se ovakvo mirno susjedstvo ne čini kao mjesto gdje se može dogoditi pokušaj ubistva. “Ovdje imamo kriminalce, nije da smo anđeli”, rekao je 16-godišnji učenik za Politico, dok je šetao pored mjesta pucnjave. U blizini, grupe školaraca stižu autobusom, noseći sportsku opremu. U susjednom parku pored skulpture su grafitima ispisane riječi “ljubav i vjera”.
Nersund kaže da su Norvežani godinama sa zabrinutošću promatrali kako se kriminal u Švedskoj širi i postaje sve nasilniji. Norveška policija sumnja da je napad bombom u obližnjem gradu Drøbaku takođe djelo švedskih bandi. Sigurni su da sada djeluju u svih 12 policijskih okruga Norveške, zbog nedavnog proširenja operacija.
U međuvremenu, danske vlasti izvijestile su o povećanom prilivu švedskih kriminalaca, uz napomenu da su regruti vrlo mladi. Početkom mjeseca, policija je optužila dvojicu švedskih tinejdžera za pokušaj ubistva objašnjavajući da su ih angažovale švedske i danske grupe organizovanog kriminala koje sarađuju.
Trenutno rade na oko 25 sličnih slučajeva. Danski ministar pravde, Peter Hummelgaard, rekao je da bande regrutuju “djecu vojnike”, kako bi napadali jedni druge. Prozivke od skandinavskih susjeda šokantne su i ponižavajuće za Švedsku, zemlju koja se dugo smatrala primjerom društvene stabilnosti. U posljednjih nekoliko mjeseci, švedski gangsteri ubijani su u Bosni, Turskoj i Iraku, prenosi “Jutarnji list”.
Hummelgaard je pozvao švedskog ministra pravde Gunnara Strömmera u Kopenhagen na hitne razgovore o tom pitanju krajem avgusta. Nakon sastanka, Strömmer je potvrdio opravdanost zabrinutosti zbog kriminala švedskih bandi, koji utiče na susjedne zemlje.
Švedska vlada desnog centra, koja je osvojila vlast 2022. godine, obećala je sprovesti “promjenu paradigme” načina na koji se bavi kriminalom. Ona uključuje povećanje kazne za kaznena djela počinjena oružjem i smanjenje dobi u kojoj se osumnjičeni mogu smatrati odgovornim za svoja djela.
Foto: Screenshot/DW News