Kada je avion udario u Empire State Building: Zaboravljena tragedija iz srca Njujorka
Jedan od motora aviona probio je zgradu i pao u okno lifta, izazvavši snažnu eksploziju i požar koji se proširio višim spratovima. Vatra je gorjela satima, ali su njujorški vatrogasci uspjeli da je obuzdaju i spriječe još veću katastrofu. U nesreći je zabilježeno i jedno pravo čudo: Beti Lu Oliver, dvadesetogodišnja operaterka lifta, preživjela je pad lifta sa 75. sprata. Taj pad ostaje upisan u Ginisovu knjigu rekorda kao najduži koji je neko preživio, zahvaljujući spletu srećnih okolnosti – kablovi koji su usporili pad i ulje koje je ublažilo udarac pri dnu okna.
Njujork, 28. jul 1945. — Tog maglovitog subotnjeg jutra, dok su se stanovnici Njujorka spremali za vikend, dogodio se jedan od najneobičnijih i najtragičnijih incidenata u istoriji ovog grada. Američki vojni bombarder B-25 Mitchell, zalutao zbog guste magle i loše vidljivosti, udario je pravo u 79. sprat Empire State Buildinga, najviše zgrade na svijetu u tom trenutku.
Avion je pilotirao poručnik Vilijam Frenklin Smit Mlađi, iskusan ratni pilot američke vojske. Letjelica je bila na putu ka vazduhoplovnoj bazi u Nju Džersiju, ali je zbog vremenskih uslova izgubila orijentaciju iznad Manhattana.
Tragedija i čudo preživljavanja
U nesreći je poginulo ukupno 14 osoba – troje članova posade bombardera i jedanaest radnika koji su se nalazili u kancelarijama unutar zgrade, među kojima i zaposleni Katoličke službe za pomoć.
Jedan od motora aviona probio je zgradu i pao u okno lifta, izazvavši snažnu eksploziju i požar koji se proširio višim spratovima. Vatra je gorjela satima, ali su njujorški vatrogasci uspjeli da je obuzdaju i spriječe još veću katastrofu.
U nesreći je zabilježeno i jedno pravo čudo: Beti Lu Oliver, dvadesetogodišnja operaterka lifta, preživjela je pad lifta sa 75. sprata. Taj pad ostaje upisan u Ginisovu knjigu rekorda kao najduži koji je neko preživio, zahvaljujući spletu srećnih okolnosti – kablovi koji su usporili pad i ulje koje je ublažilo udarac pri dnu okna.
Grad koji ne posustaje
PHOTOS: Remembering the 1945 Empire State Building plane crash
I pored teških posljedica, Empire State Building je ponovo otvoren za javnost samo dva mjeseca nakon nesreće, što je dodatno učvrstilo simboliku ove zgrade kao simbola njujorške izdržljivosti i odlučnosti.
Ova tragedija dovela je do promjena u pravilima vazdušnog saobraćaja nad urbanim područjima, uključujući strožu kontrolu leta i pooštrene bezbjednosne procedure za letjelice u blizini gradova.
Pouka iz prošlosti
Iako mnogi turisti koji danas posjećuju Empire State Building ne znaju za ovu epizodu, 28. jul 1945. godine ostaje upisan u istoriju kao dan kada je Njujork, još jednom, pokazao svoju snagu i sposobnost da se uzdigne iz pepela.
U vrijeme kada je Drugi svjetski rat bio pri samom kraju, ova nesreća je podsjetila da opasnosti postoje i izvan bojišta – ali i da se, čak i u najmračnijim trenucima, može pronaći nada, hrabrost i snaga da se ide dalje.