ANB: Najveću opasnost od terorizma u Crnoj Gori predstavljaju islamistički “usamljeni vukovi”

“Trenutno najveću prijetnju sa aspekta vjerski motivisanog terorizma u Crnoj Gori predstavljaju samoradikalizovani pojedinci, psihički nestabilni pojedinci i lica izložena dugogodišnjoj radikalizaciji koja se mogu odlučiti za izvršenje terorističkog napada, za koji nije potrebna posebna priprema i logistika, a čije je izvršenje teško predvidjeti i spriječiti”, kazali su iz kabineta Ivice Janovića

Društvene mreže, zatvorene grupe na aplikacijama poput Telegrama i širenje govora mržnje, nova su oružja radikalnih islamista koje Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) identifikuje kao najveću prijetnju od vjerski motivisanog terorizma u Crnoj Gori, pri čemu su u njihovom fokusu samoradikalizovani pojedinci – osobe koje bez direktnog kontakta s ekstremističkim grupama, kroz virtuelni prostor, razvijaju opasne namjere i mogu izvesti teško predvidive napade bez posebne pripreme i logistike.

“Onlajn radikalizacija preuzela je primat”, upozorio je ANB, odgovarajući na pitanja “Vijesti” o bezbjednosnoj situaciji u Crnoj Gori, u kontekstu opasnosti od terorizma i islamskih ekstremista.

U ANB-u smatraju da je virtuelni prostor postao novo žarište ekstremizma, gdje se propaganda širi brzo, a regrutacija novih pristalica, naročito mladih i psihički ranjivih, odvija tiho i neprimjetno.

“Trenutno najveću prijetnju sa aspekta vjerski motivisanog terorizma u Crnoj Gori predstavljaju samoradikalizovani pojedinci, psihički nestabilni pojedinci i lica izložena dugogodišnjoj radikalizaciji koja se mogu odlučiti za izvršenje terorističkog napada, za koji nije potrebna posebna priprema i logistika, a čije je izvršenje teško predvidjeti i spriječiti”, kazali su iz kabineta Ivice Janovića.

Iz tajne službe kojom on rukovodi apostrofirali su problem radikalizacije na društvenim mrežama, kao i porast govora mržnje, čija je svrha upravo ideološka indoktrinacija i podsticanje na izvršenje napada.

”Onlajn radikalizacija, putem društvenih mreža i aplikacija za enkriptovanu komunikaciju (Telegram, WhatsApp i dr.), preuzela je primat u odnosu na raniju metodu neposrednog prisustva radikalnih selafijskih propovjednika iz regiona zapadnog Balkana u Crnoj Gori. Prisutan je i porast govora mržnje na društvenim mrežama u svrhu radikalizacije i motivisanja pojedinaca da izvode terorističke napade”, kazali su iz ANB-a.

I EUROPOL NADZIRE NASILNE ONLAJN GRUPE

Problem zloupotrebe interneta i društvenih mreža konstatovan je i u posljednjoj Europolovoj Procjeni opasnosti od teškog i organizovanog kriminala (EU.SOCTA2025), u kojoj piše da su se, na raskršću između teškog i organizovanog kriminala i nasilnog ekstremizma, pojavile brojne onlajn grupe koje dijele zajednički cilj: “Uništavanje civilizovanog društva kroz korumpiranje mladih”.

“Vođeni svojim ekstremnim ideološkim stavovima, kriminalni akteri postepeno ‘pripremaju’ (eng. grooming) i pretvaraju djecu u žrtve, primoravajući ih da počine nasilne radnje, uključujući seksualno zlostavljanje, akte okrutnosti, mučenja i ubistva. Ove nasilne onlajn grupe ciljano manipulišu ranjivom djecom i mladima na široko dostupnim digitalnim platformama, uključujući društvene mreže i platforme za video-igre”, piše u tom dokumentu.

ISLAMISTIČKE STRUKTURE OSUĐUJU IZRAEL

Iz crnogorskog ANB-a su kao glavni izazov na području zapadnog Balkana i Evrope, naglasili propagandne aktivnosti i podsticanje terorističih napada usmjerenih protiv Jevreja.

“Islamističke strukture na zapadnom Balkanu od početka sukoba u Pojasu Gaze osuđuje Izrael i njegove saveznike i potenciraju stradanja Palestinaca. Izražene su i propagandne aktivnosti, koje su umnogome uticale na podsticanje izvršenja terorističkih napada usmjerenih protiv Jevreja na području Evrope, tako da to i dalje ostaje kao jedan od glavnih izazova sa kojim će se i područje zapadnog Balkana i Evrope susretati u narednom periodu”, objasnili su iz tajne policije.

“Vijesti” su juče objavile podatke dobijene iz te službe da u Crnoj Gori postoji nekoliko radikalnih selafijskih grupa podijeljenih u više frakcija, koje se nalaze na različitim nivoima radikalizacije.

“U Crnoj Gori, do sada, nije izvršen teroristički napad u ime religije ili vjere. Međutim, u Crnoj Gori egzistira nekoliko radikalnih selafijskih grupa podijeljenih u više frakcija, koje se nalaze na različitim nivoima radikalizacije”, odgovorili su iz tajne policije.

ANB je saopštio da se “uočava međunarodna komponenta u aktivnostima pripadnika tih grupa i njihova fokusiranost na pokušaje širenja radikalnih ideologija”:

“Prevashodno na mlađu populaciju, kao i dalji nastavak radikalizacije pripadnika RAE populacije. Regionalno povezivanje radikalnih selafijskih grupa iste ideološke profilacije se ogleda kroz međusobne posjete, povremene boravke radikalnih vjerskih propovjednika iz regiona i dijaspore, formiranje lokalnih i regionalnih grupa na aplikacijama za enkriptovanu komunikaciju, dijeljenje propagandnog materijala i slično. Radikalni vjerski propovjednici, od kojih su neki nakon izdržane kazne već na slobodi, imaju dominantni uticaj na selafijsku scenu u Crnoj Gori. Međutim, kako u Crnoj Gori nema istaknutih lokalnih propovjednika, radikalne selafijske strukture se, u zavisnosti od ideološke orijentacije, oslanjaju na propovjednike iz država regiona”, odgovorili su iz tajne policije na set pitanja o prisutnosti radikalnih mreža u Crnoj Gori.

Ta služba nedavno je, u saradnji sa Upravom policije, spriječila pokušaj uspostavljanja radikalne islamske mreže u Crnoj Gori, rečeno je nezvanično “Vijestima” iz vrha bezbjednosnog sektora. U sklopu te akcije, iz zemlje je protjeran državljanin Bosne i Hercegovine Haris Šundo, koji je u Plavu pokušavao da formira paradžemat, paralelnu vjersku zajednicu van okvira zvanične Islamske zajednice Crne Gore.

IZ SIRIJE SE VRATILO 10 DRŽAVLJANA CRNE GORE

Šesnaest crnogorskih državljana i dalje je u Siriji, a iz te države vratilo se njih deset, kazali su za “Vijesti” iz Agencije za nacionalnu bezbjednost.

To su kazali odgovarajući na set pitanja o broju povratnika iz ratnih zona Sirije i Iraka koji borave u Crnoj Gori, ali i pod kakvim su mjerama nadzora.

“U Siriju je iz Crne Gore otputovalo ukupno dvadeset šest crnogorskih državljana. Od tog broja, njih dvadeset troje je bilo punoljetno (osamnaest muškaraca i pet žena), dok su njih troje bila djeca. U Siriji je rođeno još petoro djece, čiji su roditelji ili jedan od roditelja crnogorski državljani”, kazali su iz tajne službe.

Oni objašnjavaju da se, od ukupnog broja crnogorskih državljana koji su putovali u Siriju, u Crnu Goru vratilo deset crnogorskih državljana:

“Od kojih je njih devet punoljetno (osam muškaraca i jedna žena), a jedno je dijete”.

“Vijesti” su juče objavile informacije dobijene iz vrha bezbjednosnog sektora, prema kojima su se plavske vehabije Omar Redžepagić i Džemal Canović, priključili ISIL-u u Siriji.

“Nakon propasti ISIL-a, Omar Redžepagić je završio u kurdskom zatvoru, dok se za Džemala Canovića smatra da je poginuo boreći se na strani ISIL-a”, rekao je isti sagovornik.

Crnogorska Agencija za nacionalnu bezbednost posjeduje podatke o crnogorskim državljanima koji su bliski radikalnom islamističkom pokretu.

Izvor: “Vijesti”

Foto: Ivica Janović (Vlada Crne Gore)

Idi na VRH
error: Content is protected !!