„Crnogorska Amerika“: Projekat koji oživljava zaboravljene priče iseljenika u SAD

U američko društvo utkali su se potomci crnogorskih doseljenika iz raznih krajeva – od primorskih gradova do sjevera zemlje. Među njima su general Mele Vojvodić, vozač i heroj Bil Vuković, te Đuro Strugar, pionir američkog ragbija. Njihove životne priče su dokaz da se identitet ne gubi lako, čak ni hiljadama kilometara od rodnog kraja. Poseban segment projekta posvećen je ženama – tihim heroinama koje su nosile najveći teret života u tuđini. Imena poput Milice Bulajić Lazović i Kate Rađenović Medigović danas žive kroz priče njihovih potomaka, bilježene u rukopisima, pismima i usmenim sjećanjima. Njihove porodične drame, radosti i svakodnevne borbe u teškim uslovima pokazuju snagu ženskog nasljeđa u dijaspori

U Arizoni i Crnoj Gori paralelno se razvija projekat koji ima za cilj da vrati glas zaboravljenim generacijama crnogorskih iseljenika u Sjedinjenim Američkim Državama. Nazvan simbolično „Crnogorska Amerika“, ovaj projekat posvećen je prvim valovima crnogorskih migracija – ljudima koji su početkom 20. vijeka, u potrazi za boljim životom, prešli okean i svoj novi dom pronašli u rudarskim gradovima poput Bjuta u Montani i Bizbija u Arizoni.

Kroz dokumentarni serijal, intervjue, pisana svjedočanstva i formiranje fonda za crnogorsko-američke studije na Arizona State University, „Crnogorska Amerika“ donosi mozaik ličnih sudbina koje su gradile temelje zajednica u dalekoj zemlji.

IMENA KOJA SVJEDOČE O USPJEHU

U američko društvo utkali su se potomci crnogorskih doseljenika iz raznih krajeva – od primorskih gradova do sjevera zemlje. Među njima su general Mele Vojvodić, vozač i heroj Bil Vuković, te Đuro Strugar, pionir američkog ragbija. Njihove životne priče su dokaz da se identitet ne gubi lako, čak ni hiljadama kilometara od rodnog kraja.

Poseban segment projekta posvećen je ženama – tihim heroinama koje su nosile najveći teret života u tuđini. Imena poput Milice Bulajić Lazović i Kate Rađenović Medigović danas žive kroz priče njihovih potomaka, bilježene u rukopisima, pismima i usmenim sjećanjima. Njihove porodične drame, radosti i svakodnevne borbe u teškim uslovima pokazuju snagu ženskog nasljeđa u dijaspori.

U TOKU FORMIRANJE FONDA

U toku je formiranje endowment fonda u iznosu od 150.000 dolara koji će služiti kao trajna podrška studentima i istraživačima crnogorske dijaspore. Cilj je da se akademski valorizuju teme poput migracija, asimilacije i očuvanja identiteta – na način na koji to već decenijama uspješno rade druge zajednice u regionu i svijetu.

Za sada je kroz kampanju prikupljeno svega 400 dolara, dok je pilot epizoda dokumentarnog serijala snimljena uz budžet od samo 2.000 dolara, koje su uložili članovi tima iz sopstvenog džepa, uz podršku Walter Cronkite škole novinarstva i Melikian centra pri ASU. Za kompletan serijal od deset epizoda, bez troškova postprodukcije, potrebno je najmanje 70.000 eura.

„Imamo priče, imamo ekipu, imamo zakazane intervjue. Ono što sada tražimo jeste šira podrška – od pojedinaca, institucija i organizacija koje razumiju važnost dijaspore kao čuvara identiteta i kolektivnog pamćenja“, poručio je Ljubomir Filipović, koordinator projekta.

Svaka donacija, institucionalna saradnja ili dijeljenje informacija o ovom projektu predstavlja korak ka ostvarenju cilja: da crnogorska dijaspora, umjesto da ostane u tišini, progovori kroz dokumentovane, očuvane i dostupne priče.

Za više informacija i način kako podržati projekat, kontaktirajte tim „Crnogorske Amerike“ ili posjetite njihove online kanale.

Žiro račun (za uplate iz Crne Gore):

Zapad Banka 570-1170004875-77

Primalac: Centar za Studije Zapadnog Balkana

Svrha: Donacija za projekat “Crnogorska Amerika”

Za uplate iz inostranstva:

Primalac: Centar za Studije Zapadnog Balkana

IBAN: ME25 5700 0011 7000 4875 77

SWIFT: ZBCGMEPG

Banka: Zapad Banka Crna Gora, Podgorica, Montenegro

Intermediary Bank (EUR): KTAGDEFF – KT BANK, Frankfurt, Njemačka

Intermediary Bank (USD): RZBAATWW – Raiffeisen Bank International AG, Beč, Austrija

Idi na VRH
error: Content is protected !!