Danilo Mandić nikad nije radio u Skupštini: “Čiji” je bratanić Andrije Mandića
“Naime, Skupština Crne Gore nije zaključila nijedan ugovor s Danilom Mandićem, niti je isti ikad bio zaposlen u Službi Skupštine Crne Gore ili angažovan po bilo kom drugom osnovu u Službi Skupštine Crne Gore, te, s tim u vezi, nijesu vršene isplate na njegov račun. Navedeno je utvrđeno uvidom u personalne dosijee Službe Skupštine Crne Gore i konsultovanjem šefice Biroa finansijskih poslova Skupštine Crne Gore”, naveli su
Danilo Mandić, bratanić i neformalni tjelohranitelj šefa parlamenta Andrije Mandića, nikad nije bio zaposlen ili po bilo kom drugom osnovu angažovan u Službi Skupštine Crne Gore.
To piše u odgovorima najvišeg zakonodavnog doma na zahtjev za slobodan pristup informacijama (SPI), koji su “Vijesti”, preko aplikacije Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) uputile toj instituciji.
Tim zahtjevom je traženo da se omogući pristup kopijama svih ugovora o radu, djelu ili povremenim i privremenim poslovima koji je parlament zaključio s Danilom Mandićem, kao i svih isplata koje su imali prema njemu.
Iz Skupštine je odgovoreno da nemaju te informacije.
“Naime, Skupština Crne Gore nije zaključila nijedan ugovor s Danilom Mandićem, niti je isti ikad bio zaposlen u Službi Skupštine Crne Gore ili angažovan po bilo kom drugom osnovu u Službi Skupštine Crne Gore, te, s tim u vezi, nijesu vršene isplate na njegov račun. Navedeno je utvrđeno uvidom u personalne dosijee Službe Skupštine Crne Gore i konsultovanjem šefice Biroa finansijskih poslova Skupštine Crne Gore”, naveli su.
Uprava policije saopštila je krajem aprila da Danilo Mandić nije njihov, odnosno službenik Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), kao i da nije angažovan na poslovima iz oblasti zaštite lica i imovine u ime tog organa (UP).
Prvog čovjeka parlamenta, koji je štićena ličnost, jedino mogu da obezbjeđuju pripadnici UP.
“Vijestima” iz zakonodavnog doma i kabineta predsjednika parlamenta juče nisu odgovorili da li je Andrija Mandić privatno angažovao bratanića, te da li ga plaća iz svog džepa.
Iz poslaničkog kluba Nove srpske demokratije (NSD), čiji je Andrija Mandić lider, nisu odgovorili listu ko su zaposleni u tom klubu, koliko ih je angažovano po ugovoru o radu, a koliko po ugovoru o djelu. Zaposleni u klubovima nisu dio Službe Skupštine, već ih angažuju i plaćaju partije.
Podgoričko Više državno tužilaštvo sumnjiči Danila Mandića za pokušaj teškog ubistva. On je, prema njihovim navodima, 19. aprila ranio u centru glavnog grada Darka Perovića i Arisa Turkovića. Uprava policije tvrdi da je Mandić službenim vozilom Skupštine, džipom “range rover”, prepriječio put Peroviću i Turkoviću, i ka njima ispalio “više hitaca od kojih su oštećeni zadobili povrede u predjelu nogu”…
Na spisku voznog parka parlamenta ne nalazi se službeno vozilo “range rover”.
Iz NSD-a nisu odgovorili ni da li njihov klub koristi neki drugi automobil, osim dva s tog spiska. Prema tim podacima, šef kluba poslanika NSD-a Dejan Đurović i poslanik te stranke Velimir Đoković zadužuju vozila “reno megan”.
Pravilnikom o korišćenju službenih vozila Skupštine, propisano je da pravo na to, između ostalih, ima i ovlašćeno lice koje odredi predsjednik poslaničkog kluba, za potrebe kluba.
Sudija podgoričkog Višeg suda Danilu Mandiću je 21. aprila odredio pritvor do 30 dana, koji je potom 22. maja produžen za dva mjeseca. Iako je Mandićev pravni zastupnik tvrdio da njegovog klijenta za pokušaj ubistva terete isključivo izjave dvojice oštećenih, oni su na saslušanju u Višem tužilaštvu negirali da je on pucao na njih i nisu se pridružili krivičnom gonjenju.
Perović je 23. aprila na saslušanju svjedočio da Mandić nije pucao na njega, a takođe je tvrdio da je u policiji trpio prijetnje i ucjene da optuži bratanića šefa parlamenta za ranjavanje. Policija je zbog toga protiv njega podnijela krivičnu prijavu.
O slučaju Danila Mandića istragu vodi i podgoričko Osnovno državno tužilaštvo, koje je počelo da saslušava svjedoke povodom moguće zloupotrebe službenog vozila u noći pucnjave.
Opozicione Demokratska partija socijalista (DPS) i Socijaldemokrate (SD) podnijele su 8. maja inicijativu za razrješenje Andrije Mandića zbog incidenta u kom je navodno, službenim vozilom, učestvovao njegov bratanić, o čemu je juče trebalo da se raspravlja u parlamentu. Međutim, na predlog vladajuće većine sjednica je pauzirana, a njen nastavak zakazan za 3. jun. Šef parlamenta nije naveo razloge prekida sjednice.
Osim predloga za smjenu, DPS i SD su, uz Građanski pokret URA, podnijeli 24. aprila skupštinskom Odboru za bezbjednost i odbranu inicijativu za kontrolno saslušanje vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića i vršioca dužnosti direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića. U inicijativi navode da način na koji su nadležni reagovali u slučaju Danila Mandića budi zabrinutost i sumnju u zakonitost i nepristrasnost njihovog postupanja.
Poručuju da je potrebno “utvrditi sve činjenice i okolnosti u vezi s pokušajem teškog ubistva”, odnosno kako je Više tužilaštvo kvalifikovalo to djelo, da li je bilo eventualnog pokušaja prikrivanja dokaza ili uklanjanja tragova, “a s ciljem da se na nezakonit način osumnjičenom olakša pozicija u predstojećem krivičnom postupku”.
“Ovo saslušanje je od ključnog značaja za očuvanje povjerenja građana u institucije sistema i jačanje vladavine prava”, navodi se u inicijativi.
Iz DPS-a su ranije rekli da bi u svakoj demokratskoj zemlji predsjednik Skupštine “u ovakvim okolnostima” odmah podnio ostavku, ne zato što je zakonski obavezan, već zato što zna da je “nakon ovakvih dešavanja moralno nedostojan da nastavi s njenim obavljanjem”.
Parlament i Mandić i dalje ne odgovaraju na pitanja “Vijesti” koja se tiču vozila kojim je 19. aprila navodno upravljao Danilo Mandić, a koje se vodi na tu instituciju.
Andrija Mandić je 30. aprila saopštio da se do tada nije oglašavao o slučaju bratanića kako niko ne bi imao povoda da kaže da vrši pritisak na nadležne.
“Ovo je neka nova Crna Gora, i u njoj niko ne može biti izuzet od primjene zakonske kazne, pod uslovom da je istinski kriv. O situaciji i optužbama protiv mog sinovca sam saznao iz medija, kao i većina građana. Po zvaničnim informacijama, dvije lakše povrijeđene osobe izričito tvrde da Danilo nije povezan s nemilim događajem, i uprkos tome on se nalazi u Istražnom zatvoru”, napisao je on na mreži Iks.
Predsjednik Skupštine je naveo da očekuje da istraga “bude brza, temeljna i nezavisna”.
“Osim ako neko ne misli da ga (Danila Mandića) treba strijeljati prije završetka postupka, a bilo bi dobro da ti i takvi to saopšte javno i na taj način sebe razobliče pred crnogorskom javnošću”, konstatovao je.
Osim što šefa parlamenta nije mogao da obezbjeđuje jer nije službenik UP, Danilo Mandić nema ni licencu za zaštitu lica i imovine.
“Vijesti” su juče pitale MUP da li je on položio stručni ispit za vršenje poslova zaštite, koji je u nadležnosti te institucije, te ukoliko jeste – kad i za koje vrste poslova.
“Lice D. M., za koje ste izrazili interesovanje, ne nalazi se u evidencijama lica koja posjeduju licencu za obavljanje poslova iz oblasti zaštite lica i imovine”, odgovorili su listu.
Objašnjavaju da je, da bi neko stekao licencu za vršenje poslova zaštite, neophodno da se prijavi za polaganje stručnog ispita pred nadležnom komisijom koju obrazuje ministar unutrašnjih poslova.
“Po uspješno položenom ispitu, kandidatu se izdaje uvjerenje o položenom stručnom ispitu, a potom i dozvola za vršenje poslova zaštite, koju izdaje Odsjek za poslove zaštite lica i imovine i detektivske djelatnosti (SPON), uz dostavljanje ostale potrebne dokumentacije, uključujući uvjerenje o neosuđivanosti i dokaz da se lice ne nalazi u kaznenim evidencijama. Konačno rješenje izdaje UP”, rekli su iz MUP-a, dodajući da Mandić nije evidentiran kao lice koje je prošlo tu proceduru.
Izvor: “Vijesti”
Foto: Andrija Mandić (Screenshot)