Kos: Bio bi uspjeh za EU kada bi Crna Gora postala članica u mandatu aktuelne Evropske komisije

Ona je rekla da je sigurna da da to može da se uradi sa Crnom Gorom. “Sva poglavlja su otvorena, tako da ih zatvaramo kako bismo mogli da završimo proces krajem 2026. sa tehničke tačke gledišta”, rekla je Kos

Za Evropsku uniju neuspjeh bi bio ukoliko ne bi uvela nijednu novu članicu u vrijeme aktuelne Evropske komisije, kazala je u intervjuu Radiju Slobodna Evropa komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos.

Ona je rekla da je sigurna da to može da se uradi sa Crnom Gorom.

“Sva poglavlja su otvorena, tako da ih zatvaramo kako bismo mogli da završimo proces krajem 2026. sa tehničke tačke gledišta”, rekla je Kos.

Ona je navela da je, još kada je bila kandidatkinja za komesarku, govorila da je proširenje danas drugačije nego što je bilo prije pet godina.

“Međutim, danas kažem da je proces proširenja drugačiji nego što je bio u januaru, jer se toliko toga promijenilo, uključujući i novu Vladu Sjedinjenih Američkih Država (SAD). Geopolitika se promijenila u smislu da je bila prioritet prije proširenja, ali nije bila toliko uvezana sa dijelom koji se odnosi na bezbjednost i mir. I opet, nekako sa proširenjem danas, vraćamo se osnovama zbog čega je EU uspostavljena”, rekla je Kos.

Kako prenose “Vijesti”, dodala je da je to bilo zbog osiguravanja mira, slobode, prosperiteta i da bi se danas moglo dodati i zbog bezbjednosti.

“To je ono što mi, u stvari, i radimo u cjelokupnom procesu. Naravno, i dalje je riječ o poglavljima i klasterima i referentnim vrijednostima, ali ovo je daleko važnije u smislu da, ako ne uspijemo u ovome, u stvari, reći ću ovako, ne smijemo podbaciti. Tako da je danas mnogo važno da ne smijemo podbaciti u procesu proširenja, koji je najuspješnija spoljna politika EU”.

Foto: Marta Kos (Screenshot/EU Debates)

Idi na VRH
error: Content is protected !!