05202018ned
Last updatened, 20 maj 2018 4pm

 

Kultura

Oskar 2018: “Oblik vode“ nagrađen za najbolji film i režiju (VIDEO)

Glumac Geri Oldman, neprepoznatljiv iza debelog sloja šminke u ulozi Vinstona Čerčila, osvojio je Oskara za najboljeg glumca u ostvarenju "Najmračniji čas" (Darkest Hour). Oskara za najbolju glumicu dobila je Frensis MekDormand, za ulogu u crnoj komediji Martina Mekdonaga "Tri bilborda ispred Ebinga u Misuriju" (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Foto: Printscreen

Film "Oblik vode" (The Shape of Water), meksičkog reditelja Giljema del Toroa, veliki je pobjednik 90. ceremonije dodjele Oskara, nagrada američke Akademije filmskih umetnosti i nauka, održane noćas u Dolbi teatru u Los Anđelesu.

Bajkovita romansa između nijeme djevojke i reptilskog stvorenja bila je favorit večeri sa najviše, ukupno 13 nominacija, od kojih je osvojila četiri, uključujući Oskara za najbolju režiju. Time je Del Toro postao treći meksički reditelj koji je osvojio nagradu u toj kategoriji. Prije njega su bili Alehandro Injaritu i Alfonso Kuaron, prenosi B92.net.

Glumac Geri Oldman, neprepoznatljiv iza debelog sloja šminke u ulozi Vinstona Čerčila, osvojio je Oskara za najboljeg glumca u ostvarenju "Najmračniji čas" (Darkest Hour). Kao još jedan od favorita, sa osam nominacija, ovaj film je osvojio tri Oskara.

Oskara za najbolju glumicu dobila je Frensis MekDormand, za ulogu u crnoj komediji Martina Mekdonaga "Tri bilborda ispred Ebinga u Misuriju" (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri), dok je nagrada za najbolju mušku sporednu ulogu u istom filmu dodeljena Semu Rokvelu.

Najbolju žensku sporednu ulogu ostvarila je glumica Alison Džejni u filmu "Ja, Tonja" (I, Tonya).

Oskara za najbolji originalni scenario osvojio je Džordan Pil za "BežI" (Get Out) i time postao prvi afroamerički reditelj sa koji je dobio tu nagradu.

Reditelj Džejms Ajvori je, u 89. godini, bio najstariji dobitnik na ovogodišnjoj dodjeli. On je osvojio je Oskara za adaptirani scenario za film "Skrivena ljubav" (Call Me By Your Name).

Francuski kompozitor Aleksandar Depla osvojio svog drugog Oskara, za muziku u filmu "Oblik vode". Prvi put bio je nagrađen za muziku u filmu "Grand Budapest hotel".

Oskar za najbolji strani film pripao je čileanskom ostvarenju "A Fantastic Woman", a za najbolji dokumentarni film statuetu je dobio "Ikarus", priča o dopingu u sportu, autora Brajana Fogela.

Domaćin ceremonije dodele Oskara, drugu godinu za redom, bio je poznati televizijski voditelj i komičar Džimi Kimel, koji je otvorio ceremoniju monologom koji je, skoro u potpunosti, bio posvećen seksualnom skandalu holivudskog producenta Harvija Vajnstina.

Ovogodišnja dodjela Oskara prvi put je održana bez Vajnstina, koga je američka filmska akademija, nakon što ga je oko 100 žena optužilo za seksualno uznemiravanje i zlostavljanje, kao i za silovanje, isključila iz članstva.

Dobitnici Oskara po kategorijama su:

Najbolji film

"Oblik vode" / "The Shape of Water"

Najbolja režija

Giljermo del Toro - "Oblik vode"

Najbolji glavni glumac

Geri Oldman - "Najmračniji čas" / "Darkest Hour"

Najbolja glavna glumica

Fransis Mekdormand - "Tri bilborda ispred Ebinga u Misuriju" / "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Najbolja sporedna muška uloga

Sem Rokvel - "Tri bilborda ispred Ebinga u Misuriju" / "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Najbolja sporedna ženska uloga

Alison Džejni - "Ja, Tonja" / "I, Tonya"

Najbolji originalni scenario

Džordan Pil - "Beži" (Get Out) 

Najbolji adaptirani scenario

Džejms Ajvori - "Skrivena ljubav" (Call Me By Your Name) 

Najbolji strani film

"Fantastic Woman" - Čile 

Najbolji dokumentarni film 

"Ikarus" - Brajana Fogela 

Najbolji animirani film

"Koko" - u produkciji studija Volta Diznija 

Najbolji kratkometražni dokumentarni film

"Heaven is a Traffic Jam on the 405" 

Najbolji kratkometražni igrani film

"The Silent Child"

Najbolji kratkometražni animirani film 

"Dear Basketball"

Najbolja fotografija

Blejd Raner 2049" (Blade Runner 2049)

Najbolja montaža

"Dankirk" (Dunkirk) 

Najbolji zvuk 

"Dankirk" (Dunkirk) 

Najbolja scenografija 

"Oblik vode" (The Shape of Water) 

Najbolja originalna muzika 

"Oblik vode" (The Shape of Water) 

Najbolja originalna pjesma 

"Remember Me" -iz animiranog filma "Koko" 

Najbolja šminka 

"Najmračniji čas" (Darkest Hour) 

Najbolji kostim 

"Fantomska nit" (Phantom Thread) 

Najbolji vizuelni efekti 

"Blejd Raner 2049" (Blade Runner 2049)

  • Najnovije

  • Najcitanije

Video dana

VIC NEDELJE